Main image KTM Images/Ray Archer
FIM Motocross World Championship (mxgp)
Round 12 (of 19) — MXGP of France — Lacapelle-Marival — Occitanie France
MXGP
MXGP
MXGP of France - MXGP
October 10, 2021Rider | Motos | Bike | ||
---|---|---|---|---|
1 | Jeffrey Herlings | 2 - 1 | KTM | |
2 | Romain Febvre | 1 - 2 | Kawasaki | |
3 | Tim Gajser | 6 - 3 | Honda | |
4 | Jeremy Seewer | 3 - 6 | Yamaha | |
5 | Antonio Cairoli | 5 - 4 | KTM | |
6 | Pauls Jonass | 4 - 5 | GasGas | |
7 | Thomas Kjer Olsen | 8 - 10 | Husqvarna | |
8 | Glenn Coldenhoff | 13 - 8 | Yamaha | |
9 | Alberto Forato | 10 - 11 | GasGas | |
10 | Alessandro Lupino | 9 - 13 | KTM |
MX2
MXGP
MXGP of France - MX2
October 10, 2021Rider | Motos | Bike | ||
---|---|---|---|---|
1 | Tom Vialle | 1 - 1 | KTM | |
2 | Mattia Guadagnini | 2 - 3 | KTM | |
3 | Maxime Renaux | 4 - 2 | Yamaha | |
4 | Jed Beaton | 3 - 6 | Husqvarna | |
5 | Jago Geerts | 5 - 4 | Yamaha | |
6 | Rene Hofer | 7 - 5 | KTM | |
7 | Thibault Benistant | 6 - 7 | Yamaha | |
8 | Roan Van De Moosdijk | 9 - 9 | Kawasaki | |
9 | Mikkel Haarup | 12 - 8 | Kawasaki | |
10 | Stephen Rubini | 10 - 13 | Honda |
Championship Standings
MXGP
MXGP
Position | Rider | Points | |
---|---|---|---|
1 | Jeffrey Herlings | 708 | |
2 | Romain Febvre | 703 | |
3 | Tim Gajser | 688 | |
4 | Jeremy Seewer | 566 | |
5 | Jorge Prado | 562 | |
6 | Antonio Cairoli | 545 | |
7 | Glenn Coldenhoff | 442 | |
8 | Pauls Jonass | 391 | |
9 | Thomas Kjer Olsen | 332 | |
10 | Alessandro Lupino | 319 |
MX2
MXGP
Position | Rider | Points | |
---|---|---|---|
1 | Maxime Renaux | 734 | |
2 | Jago Geerts | 610 | |
3 | Tom Vialle | 570 | |
4 | Mattia Guadagnini | 548 | |
5 | Jed Beaton | 540 | |
6 | Rene Hofer | 527 | |
7 | Kay De Wolf | 478 | |
8 | Thibault Benistant | 413 | |
9 | Ruben Fernandez | 404 | |
10 | Simon Laengenfelder | 336 |
GRAND NATIONAL CROSS COUNTRY SERIES
Round 12 (of 13) — Buckwheat 100 GNCC — CJ Raceway — Newburg, West Virginia
Overall
GNCC
Buckwheat 100 - Overall
October 10, 2021Rider | Time | Interval | Best Lap | Hometown | Bike | |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Ben Kelley | 02:55:12.719 | Harwinton, CT | KTM | ||
2 | Steward Baylor | 02:57:19.668 | Belton, SC | Yamaha | ||
3 | Thad Duvall | 02:58:10.924 | Williamstown, WV | Husqvarna | ||
4 | Layne Michael | 02:58:38.179 | Fairmont, WV | Yamaha | ||
5 | Jordan Ashburn | 02:59:03.659 | Cookeville, TN | Husqvarna | ||
6 | Josh Strang | 03:00:51.690 | Inverell, Australia | Kawasaki | ||
7 | Trevor Bollinger | 03:00:53.530 | Morganton, NC | Husqvarna | ||
8 | Jonathan Girroir | 03:01:17.832 | Southwick, MA | GasGas | ||
9 | Lyndon Snodgrass | 03:01:19.159 | Australia | Kawasaki | ||
10 | Craig Delong | 03:02:17.411 | Morgantown, PA | Husqvarna |
XC2
GNCC
Buckwheat 100 - XC2 Pro
October 10, 2021Rider | Time | Interval | Best Lap | Hometown | Bike | |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Jonathan Girroir | 03:01:17.832 | Southwick, MA | GasGas | ||
2 | Lyndon Snodgrass | 03:01:19.159 | Australia | Kawasaki | ||
3 | Craig Delong | 03:02:17.411 | Morgantown, PA | Husqvarna | ||
4 | Ruy Barbosa | 03:03:27.891 | Chile | Honda | ||
5 | Ryder Lafferty | 03:04:32.459 | Millville, NJ | GasGas | ||
6 | Jesse Ansley | 03:05:42.299 | Myakka City, FL | KTM | ||
7 | Benjamin Nelko | 03:07:32.620 | Aliquippa, PA | Husqvarna | ||
8 | Cody J Barnes | 03:08:44.390 | Sterling, IL | Honda | ||
9 | Jonathan Johnson | 03:12:41.739 | Landrum, SC | Husqvarna | ||
10 | Simon J Johnson | 03:12:43.019 | Bennington, VT | KTM |
XC3
GNCC
Buckwheat 100 - XC3 Pro-Am
October 10, 2021Rider | Time | Interval | Best Lap | Hometown | Bike | |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Hunter Neuwirth | 03:16:48.199 | Plantation, FL | KTM | ||
2 | Jason Lipscomb | 03:16:56.610 | Parkersburg, WV | KTM | ||
3 | Jake Froman | 03:18:41.398 | Lynnville, IN | Husqvarna | ||
4 | Eli Childers | 03:19:55.495 | Hickory, NC | Yamaha | ||
5 | Michael J Pillar | 03:22:59.148 | Dover, OH | GasGas | ||
6 | Max Fernandez | 03:38:11.079 | Ottsville, PA | Beta | ||
7 | Noah Clark | 02:14:36.419 | Ozark, MO | Yamaha | ||
8 | Jeremy Lallement | 03:28:40.834 | Hayesville, NC | Yamaha | ||
9 | John Wells | 02:18:58.544 | Tarentum, PA | Suzuki | ||
10 | Zachary Gareis | 01:17:59.259 | Mars, PA | Yamaha |
WXC
GNCC
Buckwheat 100 - WXC
October 10, 2021Rider | Time | Interval | Best Lap | Hometown | Bike | |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Becca N Sheets | 02:12:59.379 | Circleville, OH | Yamaha | ||
2 | Rachael Archer | 02:13:06.359 | New Zealand | Yamaha | ||
3 | Korie Steede | 02:14:52.233 | Beloit, OH | Kawasaki | ||
4 | Mackenzie Tricker | 02:15:25.179 | Travelers Rest, SC | KTM | ||
5 | Rachel Gutish | 02:15:26.375 | Terre Haute, IN | Kawasaki | ||
6 | Prestin Raines | 02:32:06.493 | Travelers Rest, SC | Yamaha | ||
7 | Taylor Taylor | 02:41:15.778 | Lawrenceburg, KY | Yamaha | ||
8 | Taylor Johnston | 02:44:20.395 | Buskirk, NY | KTM | ||
9 | Annelisa Davis | 02:50:39.358 | Birchrunville, PA | Yamaha | ||
10 | Elizabeth Perez | 02:13:16.594 | Bloomington, IN | Husqvarna |
Championship Standings
Overall
GNCC
Position | Rider | Hometown | Points |
---|---|---|---|
1 | Ben Kelley | Harwinton, CT | 304 |
2 | Steward Baylor | Belton, SC | 284 |
3 | Jordan Ashburn | Cookeville, TN | 215 |
4 | Josh Strang | Inverell, Australia | 205 |
5 | Josh Toth | Winstead, CT | 164 |
6 | Grant Baylor | Belton, SC | 156 |
7 | Jonathan Girroir | Southwick, MA | 153 |
8 | Ricky Russell | Duvall, WA | 146 |
9 | Craig Delong | Morgantown, PA | 146 |
10 | Thad Duvall | Williamstown, WV | 136 |
XC2
Johnny Girroir clinched the XC2 class title one round early.
GNCC
Position | Rider | Hometown | Points |
---|---|---|---|
1 | Jonathan Girroir | Southwick, MA | 336 |
2 | Craig Delong | Morgantown, PA | 269 |
3 | Lyndon Snodgrass | Australia | 217 |
4 | Ruy Barbosa | Chile | 204 |
5 | Cody J Barnes | Sterling, IL | 198 |
6 | Michael Witkowski | North Liberty, IN | 181 |
7 | Thorn Devlin | Tamaqua, PA | 158 |
8 | Liam Draper | Auckland, New Zealand | 153 |
9 | Benjamin Nelko | Aliquippa, PA | 143 |
10 | Jesse Ansley | Myakka City, FL | 137 |
XC3
GNCC
Position | Rider | Hometown | Points |
---|---|---|---|
1 | Jonathan Girroir | Southwick, MA | 336 |
2 | Craig Delong | Morgantown, PA | 269 |
3 | Lyndon Snodgrass | Australia | 217 |
4 | Ruy Barbosa | Chile | 204 |
5 | Cody J Barnes | Sterling, IL | 198 |
6 | Michael Witkowski | North Liberty, IN | 181 |
7 | Thorn Devlin | Tamaqua, PA | 158 |
8 | Liam Draper | Auckland, New Zealand | 153 |
9 | Benjamin Nelko | Aliquippa, PA | 143 |
10 | Jesse Ansley | Myakka City, FL | 137 |
WXC
GNCC
Position | Rider | Hometown | Points |
---|---|---|---|
1 | Becca N Sheets | Circleville, OH | 285 |
2 | Rachael Archer | New Zealand | 280 |
3 | Korie Steede | Beloit, OH | 209 |
4 | Tayla Jones | Yass, Australia | 175 |
5 | Rachel Gutish | Terre Haute, IN | 168 |
6 | Mackenzie Tricker | Travelers Rest, SC | 156 |
7 | Prestin Raines | Travelers Rest, SC | 141 |
8 | Shelby A Turner | Barons, AB | 128 |
9 | Taylor Taylor | Lawrenceburg, KY | 121 |
10 | Annelisa Davis | Birchrunville, PA | 112 |
PROGRESSIVE AMERICAN FLAT TRACK
Round 16 (of 16)—Charlotte Half-Mile—Charlotte Motor Speedway—Charlotte, North Carolina
AFT SuperTwins
AFT Singles
AFT Production Twins
Championship Finish
AFT SuperTwins
Jared Mees claims the AFT SupterTwins title in a winner-takes-all finale.
AFT Singles
AFT Production Twins
AMA Super EnduroCross
Round 3 (of 6) — Reno, Nevada
Super EnduroCross Class
Super EnduroCross Class Standings
Other Championship Standings
KENDA AMA NATIONAL ENDURO
Through Round 7 (of 9)
Overall Standings
Australian ProMX
Through Round 3 (of 8)
Championship Standings
THOR MX1
Pirelli MX2
Maxxis MX3
U.S. SPRINT ENDURO
Through round 4 (of 9)
Pro Overall Standings
Pro2 Overall Standings
2021 Champions
Rider | Championship/Race | Class |
Cooper Webb | Monster Energy Supercross | 450SX |
Justin Cooper | Monster Energy Supercross | 250SX West Region |
Colt Nichols | Monster Energy Supercross | 250SX East Region |
Dylan Ferrandis | Lucas Oil Pro Motocross | 450 Class |
Jett Lawrence | Lucas Oil Pro Motocross | 250 Class |
Jeffrey Herlings | FIM Motocross World Championship | MXGP |
Maxime Renaux | FIM Motocross World Championship | MX2 |
Nicholas Lapucci | FIM Motocross World Championship | EMX250 |
Courtney Duncan | FIM Motocross World Championship | WMX |
Italy | Monster Energy FIM Motocross of Nations | Team |
Ben Watson | Monster Energy FIM Motocross of Nations | MXGP |
Rene Hofer | Monster Energy FIM Motocross of Nations | MX2 |
Jeffrey Herlings | Monster Energy FIM Motocross of Nations | Open |
View Results | Ricky Carmichael Amateur Daytona Supercross (RCSX) Results | NA |
View Results | Daytona Vintage Supercross Results | NA |
Levi Kitchen | Loretta Lynn's | Horizon Award |
View Results | Loretta Lynn's Results | NA |
Full Supercross Results | Mini O's Results | NA |
Full Motocross Results | Mini O's Results | NA |
Ben Kelley | GNCC | XC1 |
Johnny Girroir | GNCC | XC2 |
Jonathan Johnson | GNCC | XC3 |
Becca Sheets | GNCC | WXC |
Luke Clout | Penrite ProMX Championship | MX1 |
Kyle Webster | Penrite ProMX Championship | MX2 |
Blake Fox | Penrite ProMX Championship | MX3 |
Kyle Peters | AMA Kicker Arenacross Series | Pro National Champion |
Italy | International Six Days Enduro (ISDE) | World Tropy Team |
USA | International Six Days Enduro (ISDE) | Women's World Tropy Team |
Michael Hicks | Hoosier Arenacross Series | 250 Pro |
Michael Hicks | Hoosier Arenacross Series | 450 Pro |
Dylan Wright | Canadian Triple Crown (Motocross) | 450 |
Jake Piccolo | CanadianTriple Crown (Motocross) | 250 |
Cole Thompson | Canadian Triple Crown (Supercross) | 450 |
Darian Sanayei | Canadian Triple Crown (Supercross) | 250 |
Cole Thompson | Canadian Triple Crown (Combined) | 450 |
Darian Sanayei | Canadian Triple Crown (Combined) | 250 |
Romain Febvre | Italian Motocross Championship | MX1 |
Marvin Musquin | Paris Supercross | King of Paris (SX1) |
Kyle Peters | Paris Supercross | Prince of Paris (SX2) |
Kevin Benavides | Dakar Rally | Bike |
Colton Haaker | EnduroCross | Super EnduroCross |
Layne Michael | U.S. Sprint Enduro | Pro |
Johnny Girroir | U.S. Sprint Enduro | Pro 2 |
Steward Baylor Jr. | Kenda AMA National Enduro Series | Pro1 |
Jesse Ansley | Kenda AMA National Enduro Series | Pro2 |
Dante Oliveira | WORCS | Pro 450 MC |
Tallon Lafountaine | WORCS | Pro 250 MC |
Billy Bolt | FIM Hard Enduro World Championship | Prestige Class |
Jared Mees | American Flat Track | AFT SuperTwins |
Dallas Daniels | American Flat Track | AFT Singles |
Corey Texter | American Flat Track | AFT Production Twins |