Toyota AMA Arenacross (National)
Des Moines, IA
November 2-4, 2007
|
Des Moines, Iowa played host to the first round of the 2008 Toyota/AMA Arenacross Nationals.
|
TFS photo | | |
Arenacross: Friday Results
1, 35 Josh Demuth Keller TX HON
2, 10 Chad Johnson Rhinelander WI HON
3, 33 Kelly Smith Ludington MI KAW
4, 1 Danny Smith Middleton ID HON
5, 18 Brock Sellards Sherodsville OH KAW
6, 5 Teddy Maier Fort Dodge IA HON
7, 7 Jim Neese Julian NC SUZ
8, 4 Keith Johnson Albuquerque NM YAM
9, 3 Kevin Johnson Albuquerque NM YAM
10, 179 Erick Vallejo Garland TX KAW
11, 17 Robbie Reynard Oklahoma City OK SUZ
12, 304 Brad Ripple Crown Point IN KAW
13, 270 Nathan Skaggs Bainbridge OH HON
14, 480 Cory Green Nowata OK SUZ
15, 221 Tiger Lacey Wolf Creek OR KTM
16, 280 Damien Plotts Lewisburg PA KAW
|
Danny Smith (35) would go on to win Friday's race.
|
TFS photo | | |
Arenacross: Saturday Results
1, 10 Chad Johnson Rhinelander WI HON
2, 1 Danny Smith Middleton ID HON
3, 18 Brock Sellards Sherodsville OH KAW
4, 33 Kelly Smith Ludington MI YAM
5, 35 Josh Demuth Keller TX HON
6, 5 Teddy Maier N Fort Dodge IA HON
7, 3 Kevin Johnson Albuquerque NM YAM
8, 110 Tommy Hofmaster Grand Prairie TX YAM
9, 7 Jim Neese E Julian NC SUZ
10, 17 Robbie Reynard Oklahoma City OK HON
11, 4 Keith Johnson Albuquerque NM YAM
12, 480 Cory Green N Nowata OK SUZ
13, 270 Nathan Skaggs E Bainbridge OH HON
14, 352 Kevin Markwardt N Freeport IL HON
15, 60 Roy Horton N Frankfort IL HON
|
Chad Johnson won the overall and starts the season off in first place.
|
TFS photo | | |
Arenacross Points
1. 10 Chad Johnson (1) 47
2. 35 Josh Demuth (1) 41
3. 1 Danny Smith 40
4. 33 Kelly Smith 38
5. 18 Brock Sellards 36
6. 5 Teddy Maier 30
7. 3 Kevin Johnson 26
8. 7 Jim Neese 26
9. 4 Keith Johnson 23
10. 17 Robbie Reynard 21
11. 480 Cory Green 16
12. 270 Nathan Skaggs 16
13. 2 Tommy Hofmaster 13
14. 179 Erick Vallejo 11
15. 304 Brad Ripple 9
16. 352 Kevin Markwardt 7
17. 221 Tiger Lacey 6
18. 60 Roy Horton 6
19. 280 Damien Plotts 5
Lites North: Friday Results
1, 434 Michael Mcdade Raleigh NC HON
2, 480 Cory Green Nowata OK SUZ
3, 60 Roy Horton Frankfort IL HON
4, 351 Shane Sewell Westville IN KAW
5, 131 Ryan Beat El Cajon CA YAM
6, 21 Tyler Bright Lexington NC SUZ
7, 979 Codi Adams Batavia OH YAM
8, 45 Colt Humphrey Morris OK HON
9, 160 Nick Adams Hasting MI SUZ
10, 916 Gray Davenport Lehi UT KAW
11, 68 Billy Jurevich Hollister CA HON
12, 737 Tanner Reidman Bismarck ND SUZ
13, 30 Collin Hickman Des Moines IA SUZ
14, 522 Ryan Poulter Prophetstown IL SUZ
15, 695 Ben Ritter St Marys PA SUZ
Lites North: Saturday Results
1, 270 Nathan Skaggs E Bainbridge OH HON
2, 480 Cory Green N Nowata OK SUZ
3, 737 Tanner Reidman W Bismarck ND SUZ
4, 351 Shane Sewell N Westville IN KAW
5, 21 Tyler Bright E Lexington NC SUZ
6, 68 Billy Jurevich W Hollister CA HON
7, 916 Gray Davenport W Lehi UT KAW
8, 434 Michael Mcdade S Raleigh NC HON
9, 979 Codi Adams N Batavia OH YAM
10, 681 Patrick Massie E Washington Court Hou OH KAW
11, 60 Roy Horton N Frankfort IL HON
12, 110 Chris Haack S Big Pine Key FL HON
13, 476 Jason Villatico S Webster MA KAW
14, 160 Nick Adams N Hasting MI SUZ
15, 79 Brad Kiester N Grant MI KAW
16, 131 Ryan Beat N El Cajon CA YAM
Lites North Points
1. 480 Cory Green 44
2. 351 Shane Sewell 36
3. 60 Roy Horton 30
4. 979 Codi Adams 26
5. 131 Ryan Beat 21
6. 160 Nick Adams 19
7. 30 Collin Hickman 8
8. 522 Ryan Poulter 7
9. 279 Brad Kiester 6
65cc 7-11: Friday Results
1, 3/ Mitchell Harrison Brighton MI KAW
2, 11 Brett Mclaud Cedar Rapids IA KTM
3, 97 Dillon Cloyed Papillion NE KTM
4, 416 Chad Saultz Batavia IL KTM
5, 114 Chase Conis Story City IA KAW
6, 45 Dj Christie Flat Rock MI KTM
7, 31 Blake Halstead Cedar Falls IA KAW
8, 3 Trey Moore Center Point IA KTM
9, 449 Jeremy Murphy Southgate MI KTM
10, 4 Bryce Mclaud Cedar Rapids IA KTM
11, 23 Nick Wallace Rockford IL KTM
12, 83 Nickolas Manning Des Moines IA KTM
13, 105 Jason Thomason Edwardsville IL KTM
14, 7 Ryan Cougill Early IA KAW
15, cj1 Charlie Bishop Nebraska City NE KAW
16 123 Trevor Ferry Boone IA KTM
65cc 7-11: Saturday Results
1, 519 Alex Nagy Richmond IL KTM
2, 3/ Mitchell Harrison Brighton MI KAW
3, 114 Chase Conis Story City IA KAW
4, 45 Dj Christie Flat Rock MI KTM
5, 3 Trey Moore Center Point IA KTM
6, 11 Brett Mclaud Cedar Rapids IA KTM
7, 256 Jason Mack Genoa City WI KTM
8, 75 Austin Anderson Ft Dodge IA KTM
9, 105 Jason Thomason N Edwardsville IL KTM
10, 4 Bryce Mclaud Cedar Rapids IA KTM
11, 23 Nick Wallace Rockford IL KTM
12, cj1 Charlie Bishop Nebraska City NE KAW
13, 416 Chad Saultz E Batavia IL KTM
14, 85 Matt Freedson Columbia Station OH KTM
15, 31 Blake Halstead Cedar Falls IA KAW
16, 97 Dillon Cloyed Papillion NE KTM
Expert Main Event
1, 900 Randy Woodring Coopersville MI KAW
2, 715 Adam Martin N Muskegon MI KAW
3, 610 Christopher Tracy Arlington TN KAW
4, 13 Perry Hoover N Portsmouth OH HON
5, 179 Casey Barret Bennet NE KAW
AX Lites Intermediate Main Event
1, 617 Gavin Faith Duncombe IA HON
2, 740 Chris Cochran Pierce NE KAW
3, 156 Calvin Knoll Hastings MN SUZ
4, 555 Justin Nalezny St Charles IL KAW
5, 59 Josef Debower Audubon IA SUZ
65cc 7-9 Main Event
1, 3/ Mitchell Harrison Brighton MI KAW
2, 3 Trey Moore Center Point IA KTM
3, 91 Anthony Wallace Wc IL POL
4, 83 Nickolas Manning Des Moines IA KTM
5, 4/ Bryce Mclaud Cedar Rapids IA KTM
AX Lites Novice Main Event
1, 44 Dustin Mcdonald N Geneseo IL SUZ
2, 951 Kody Pirie Fort Dodge IA KTM
3, 95 Jonathan Osborn Sun Prairie WI HON
4, 34 Keegan Bak Hinton IA SUZ
5, 121 Calvin Vos Pella IA HON
Over 35 Main Event
1, 180 Kevin Popaeko Woodstock IL YAM
2, 909/ Darrell Jackson Carthage MO YAM
3, 63 David Hayes Steward IL KAW
4, 54 Rod Comer E Tipp City OH KAW
5, 3x Mike Dorman Depere WI HON
Girls 9-13 Main Event
1, 20 Shae Harvey Moline IL SUZ
2, 94 Lanaea Malak Lemont IL HON
50cc 4-6 Main Event
1, 198 Nick Maret Lincoln NE POL
2, 30 Shawn Thompson Ottawa IL Cob
3, 7 Gage Fisher Glenwood IA KTM
4, 5 Tyler Inman Runnells IA Cob
5, 82 Izaih Clark Ft Dodge IA LEM
85cc Super Mini Main Event
1, 311/ Marshall Pilgram Watertown MN KAW
2, 104 Bailey Stefka Johnsburg IL KAW
3, 224 Joey Dalzell West Chicago IL KTM
4, 710 Tyler Sarchett Center Point IA YAM
5, 93 Durk Roper Winnebago IL KAW
AX Intermediate Main Event
1, 705 Todd Bloxham Pea Ridge AR SUZ
2, 75 Jed Seeman Marion IA KAW
3, 951 Max Ackerman Rockton IL HON
4, 740 Chris Cochran Pierce NE KAW
5, 887 Daniel Sanders Byron IL SUZ
85cc 7-11 Main Event
1, 104 Bailey Stefka Johnsburg IL KAW
2, 519 Alex Nagy Richmond IL KAW
3, 88 Clay Alfrey Monroe OH YAM
4, 997 Logan Skaggs Sandwich IL KTM
5, 11 Brett Mclaud Cedar Rapids IA KTM
AX Novice Main Event
1, 951 Kody Pirie Fort Dodge IA KTM
2, 633 Aaron Hammer Lincoln NE KAW
3, 387 Jonathan Osborn Sun Prairie WI HON
4, 50 Roderick Ardrey Marysville OH HON
5, 126 Kody Swensen Fort Dodge IA KAW
50cc 7-8 Main Event
1, 91 Anthony Wallace Wc IL POL
2, 454 D.j. Smith Pleasant Prairie WI Cob
3, 652 Mitchell Berry Indianola IA Cob
4, 249 Preston Taylor Hastings NE KAW
5, 123 Mason Schaendorf Hopkins MI KTM
85cc 12-15 Main Event
1, 224 Joey Dalzell West Chicago IL KTM
2, 944 Ryan Zimmer Angier NC HON
3, 927 Tyler Kuntz Aurora CO SUZ
4, 311/ Marshall Pilgram Watertown MN KAW
5, 53 Kody Kamm Kenosha WI KAW
Over 30 Main Event
1, 32 Scott Mericle Fort Dodge IA HON
2, 715 Adam Martin N Muskegon MI KAW
3, 180 Kevin Popaeko Woodstock IL YAM
4, 909/ Darrell Jackson Carthage MO YAM
5, 63 David Hayes Steward IL KAW
Collegeboy 16-24 Main Event
1, 59 Josef Debower Audubon IA SUZ
2, 15 Brandon Hammond Kansas City KS YAM
3, 695 Adam Derry Ankeny IA HON
4, 75 Jed Seeman Marion IA KAW
5, 261 Justin Michel Marysville OH HON
Schoolboy Main Event
1, 617 Gavin Faith Duncombe IA HON
2, 774 Devin Reed Indianola IA KAW
3, 555 Justin Nalezny St Charles IL KAW
4, 944 Ryan Zimmer Angier NC HON
5, 740 Chris Cochran Pierce NE KAW
Over 25 Main Event
1. 715 Adam Martin N Muskegon MI KAW
2. 32 Scott Mericle Fort Dodge IA HON
3. 347 Jason Prouty Ankeny IA SUZ
4. 799 Joe Hurd Minneapolis MN YAM
5. 160 John Conley Aurora IL HON
65cc 10-11 Main Event
1. 519 Alex Nagy Richmond IL KTM
2. 997 Logan Skaggs Sandwich IL KTM
3. 256 Jason Mack Genoa City WI KTM
4. 11 Brett Mclaud Cedar Rapids IA KTM
5. 114 Chase Conis Story City IA KAW
Women Main Event
1. 15 April Roper Winnebago IL KAW
2. 113 Rochelle Charnowski Cedar Rapids IA YAM
3. 61 Kaitlynn Comer Versailles OH KAW
4. 109 Avery Prouty Granger IA KAW
5. 13 Amber Caudle Adel IA YAM
Over 40 Main Event
1. 180 Kevin Popaeko Woodstock IL YAM
2. 63 David Hayes Steward IL KAW
3. 54 Rod Comer E Tipp City OH KAW
4. 909 George Stish Runnells IA KAW
5. 3x Mike Dorman Depere WI HON
Beginner Main Event
1. 141 John Housley Des Moines IA SUZ
2. 116 Matt Meyers Ottumwa IA SUZ
3. 888 Coltin Fredrick Lincoln NE HON
4. 123 Andrew Pruismann Bondurant IA HON
5. 60 Tony Graziano Des Moines IA KAW
ACU British Supercross Championship
Round 1: Sheffield
November 3, 2007
PRO OPEN
1. Jeff Alessi
2. Mike Brown
3. Colton Facciotti
4. Jason Thomas
5. Shaun Simpson
6. Jean Sebastien Roy
7. Xavier Hernandez
8. Antony Howkins
9. Ryan Lockhart
10. Ashley Greedy
Pro Lites:
1. Tommy Searle
2. Jean Sebastien Roy
3. Shaun Simpson
4. Colton Facciotti
5. Lewis Gregory
6. Ashley Greedy
7. Xavier Hernandez
8. Elliott Banks-Browne
9. Luke Remmer
10. Ryan Lockhart
KNMV Dutch Open Supermoto
#11 te Lelystad
November 4, 2007
1st Moto
1. Marcel van Drunen Eindhoven Yamaha Yamaha Maxxis Team
2. Theo Bouchee Geldrop KTM -
3. Kevin Villerooye Belgie Suzuki Seel Racing
4. Eddy Seel Belgie Suzuki Team Rigo Suzuki
5. Ruurd van Roozendaal Steggerda Honda Team Van Roozendaal
6. Mario America Belgie Husqvarna Bike Service Hoepertingen
7. Tom van Teeffelen Wamel Suzuki HVM Parts & ProX Racing
8. Ron van der Horst Zevenhoven KTM Vos Racing Team
9. Sven Breugelmans Belgie KTM KTM - JM Racing
10. Paul Dijkstra St. Annaparochie Suzuki -
2nd Moto
1. Marcel van Drunen Eindhoven Yamaha Yamaha Maxxis Team
2. Eddy Seel Belgie Suzuki Team Rigo Suzuki
3. Theo Bouchee Geldrop KTM -
4. Kevin Villerooye Belgie Suzuki Seel Racing
5. Ruurd van Roozendaal Steggerda Honda Team Van Roozendaal
6. Sven Breugelmans Belgie KTM KTM - JM Racing
7. Paul Dijkstra St. Annaparochie Suzuki -
8. Walter de Jong Alphen ad Rijn Yamaha Camper Repair De Jong
9. Tom van Teeffelen Wamel Suzuki HVM Parts & ProX Racing
10. Robert Simpson Engeland KTM Team Simpson
Podium #11 at Lelystad:
1. Marcel van Drunen Eindhoven Yamaha 100
2. Theo Bouchee Geldrop KTM 86
3. Eddy Seel Belgie Suzuki 83
Dutch Open Supermoto Championship after 11 rounds:
1. Marcel van Drunen Eindhoven Yamaha 927
2. Remy van Rees Alphen ad R. KTM 785
3. Theodoor Bouchee Geldrop KTM 770
4. Ruurd van Roozendaal Steggerda Honda 679
5. Mario America Belgie Husqvarna 645
JNCC
(Japan) Taken from Blogandt.com:
The AAGP is history, and Charlie Mullins is the winner. 'Ole Hot Rod completely took control of the race right from the start and checked out. Jason Raines made a mistake early and feel behind Rodney Smith, but he passed Rodney on the motocross track and headed out after Charlie. No dice. In his first race ever on a Suzuki, Mullins was unstoppable, pulling out a lead of over one minute and holding it to the end. Raines eventually came under attack from Takeshi Koikeda, the '05 All-Japan MX Champion, who had driven Jason from the air port to the track. Well, that favor was about to come back to haunt him, because they battled hard through the final laps before Takeshi pulled out the runner-up spot, with Raines third and Rodney fourth.
For road racing results visit www.roadracerx.com.
If you are a race promoter and would like to see results from your event on Yamaha's Monday Wake-Up Call, please contact Gregg Lowley at gregg@racerxill.com.