Advertisement | Advertise with Us

Yamaha Wake-Up Call

Monster Energy/AMA Supercross Lites East
March 27, 2010 – Jacksonville, FL

Overall Name Bike Points
1 Christophe Pourcel Kawasaki 25
2 Austin Stroupe Suzuki 22
3 Brett Metcalfe Honda 20
4 Justin Barcia Honda 18
5 James Decotis Honda 16
6 Troy Adams Suzuki 15
7 Kyle Cunningham Yamaha 14
8 Matthew Lemoine Suzuki 13
9 Steven Clarke Suzuki 12
10 Justin Sipes Kawasaki 11
11 Taylor Futrell KTM 10
12 Blake Baggett Suzuki 9
13 Tevin Tapia KTM 8
14 Kelly Smith Honda 7
15 Kyle Gills Kawasaki 6
16 Levi Kilbarger Honda 5
17 Sean Lipanovich Honda 4
18 Michael Willard Honda 3
19 Martin Davalos Yamaha 2
20 Vince Friese Yamaha 1


SX Lites Podium from Jacksonville, FL: Stroupe (2nd - left) Pourcel (1st - center) Metcalfe (3rd - right).
Photo: Steve Cox

Monster Energy/AMA Supercross Lites East
Points Standings (6 of 8 Rounds Complete)

Overall Name Points
1 Christophe Pourcel 134/4 wins
2 Austin Stroupe 126
3 Justin Barcia 102/1 win
4 Brett Metcalfe 95
5 Blake Baggett 80/1 win
6 Ryan Sipes 77
7 Dean Wilson 71
8 Kyle Cunningham 54
9 Martin Davalos 49
10 Troy Adams 47
11 Matt Lemoine 43
12 Michael Willard 43
13 Nico Izzi 41
14 Taylor Futrell 41
15 Vince Friese 40
16 James Decotis 38
17 Levi Kilbarger 34
18 Jake Moss 33
19 Adam Chatfield 32
20 Steven Clarke 27



Lites main event start in Jacksonville, FL.
Photo: Steve Cox

Monster Energy/AMA Supercross
March 27, 2010 – Jacksonville, FL

Overall Name Bike Points
1 Ryan Villopoto Kawasaki 25
2 Ryan Dungey Suzuki 22
3 Trey Canard Honda 20
4 Kevin Windham Honda 18
5 Ivan Tedesco Yamaha 16
6 Davi Millsaps Honda 15
7 Josh Hill Yamaha 14
8 Thomas Hahn Suzuki 13
9 Justin Brayton Yamaha 12
10 Michael Byrne Yamaha 11
11 Kyle Chisholm Yamaha 10
12 Nick Wey Kawasaki 9
13 Matt Boni Honda 8
14 Chris Blose Honda 7
15 Justin Keeney Kawasaki 6
16 Jason Thomas Suzuki 5
17 Weston Peick Yamaha 4
18 Ryan Clark Honda 3
19 Jason Lawrence Yamaha 2
20 Kyle Regal Yamaha 1


Ryan Villopoto clenches his 6th win of the 2010 AMA Supercross season.
Photo: Steve Cox

Monster Energy/AMA Supercross
Points Standings (12 of 17 Rounds Complete)

Overall Name Points
1 Ryan Dungey 261/4 wins
2 Ryan Villopoto 240/6 wins
3 Josh Hill 206
4 Davi Millsaps 189/1 win
5 Kevin Windham 179
6 Justin Brayton 164
7 Ivan Tedesco 159
8 Nick Wey 131
9 Kyle Chisholm 115
10 Thomas Hahn 113
11 Michael Byrne 110
12 Trey Canard 103
13 Chris Blose 86
14 Andrew Short 69
15 Grant Langston 66
16 Jason Thomas 61
17 James Stewart 51/1 win
18 Matt Boni 45
19 Jason Lawrence 42
20 Fabien Izoird 32


SX Podium from Jacksonville, FL: Dungey (2nd - left) Villopoto (1st - center) Canard (3rd - right)
Photo: Steve Cox

For more information on the AMA Supercross Championship, go to www.amasupercross.com.


AMA Arenacross Friday
Denver, CO

Overall Name Bike
1 Josh Demuth Kawasaki
2 Gray Davenport Kawasaki
3 Heath Voss Honda
4 Chad Johnson Kawasaki
5 Jeff Gibson Honda
6 Dave Ginolfi Honda
7 Willy Browning Honda
8 Nathan Skaggs Honda
9 Tanner Reidman Honda
10 Zach Ames Honda
11 Tyler Bright Yamaha
12 Travis Bannister Kawasaki
13 Kyle Calderini Honda
14 Hunter Meyer Kawasaki
15 Davey Sterritt Yamaha
16 Jason Kueber Honda


AMA Arenacross Saturday
Denver, CO

Overall Name Bike
1 Chad Johnson Kawasaki
2 Jeff Gibson Honda
3 Josh Demuth Kawasaki
4 Heath Voss Honda
5 Gray Davenport Kawasaki
6 Nathan Skaggs Honda
7 Tyler Bright Yamaha
8 Dave Ginolfl Honda
9 Travis Bannister Honda
10 Willy Browning Honda
11 Tanner Reidman Honda
12 Zach Ames Honda
13 Jason Kueber Honda
14 Hunter Meyer Kawasaki
15 Travis Stichter Kawasaki
16 Kyle Calderini Honda


AMA Arenacross
Series Overall

Overall Name Points
1 Josh Demuth 396/6 wins
2 Chad Johnson 372/3 wins
3 Tyler Bowers 348/9 wins
4 Jeff Gibson 316
5 Nathan Skaggs 293
6 Zach Ames 270
7 Gray Davenport 251
8 Dave Ginolfl 214
9 Tyler Bright 199
10 Willy Browning 175
11 Cory Green 138
12 Kevin Johnson 138
13 Brock Sellards 119
14 Jim Neese 110
15 Heath Voss 84
16 Robbie Reynard 79
17 Kelly Smith 58
18 Adam Enticknap 46
19 Tanner Reidman 37
20 Kyle Brown 29

For more information on the AMA Arenacross Championship, go to www.arenacross.com.

Australian MX National – Round 1 Horsham
Results of Pro Open – Pro Open


Pos No. Name Class Make Total points Diff R1. R2. R3.
1 211 Billy Mackenzie Pro Open Kawasaki 67 0 22 25 20
2 47 Todd Waters Pro Open Honda 59 8 25 20 14
3 1 Jay Marmont Pro Open Yamaha 56 11 18 13 25
4 111 Dean Ferris Pro Open Honda 54 13 14 22 18
5 42 Tye Simmonds Pro Open KTM 52 15 12 18 22
6 7 Andrew McFarlane Pro Open KTM 46 21 20 10 16
7 4 Cheyne Boyd Pro Open Yamaha 44 23 15 16 13
8 65 Daniel McCoy Pro Open KTM 41 26 16 14 11
9 10 Cody Cooper Pro Open Suzuki 40 27 13 12 15
10 104 Danny Anderson Pro Open KTM 21 46 0 11 10
11 15 Lewis Woods Pro Open Honda 21 46 11 1 9
12 45 Kym Wright Pro Open Yamaha 20 47 5 9 6
13 8 Brent Landman Pro Open Suzuki 19 48 0 7 12
14 175 Beau Ralston Pro Open KTM 18 49 8 2 8
15 100 Craig Anderson Pro Open Husqvarna 15 52 0 15 0
16 108 Thomas Alexander Pro Open Honda 12 55 0 5 7
17 52 Riley Graham Pro Open Kawasaki 11 56 6 0 5
18 51 Robbie Marshall Pro Open Yamaha 10 57 9 0 1
19 19 Louis Calvin Pro Open KTM 10 57 2 8 0
20 30 Dean Porter Pro Open Suzuki 10 57 10 0 0

Results of Pro Lites – Pro Lites

Pos No. Name Class Make Total points Diff R1. R2. R3.
1 27 PJ Larsen Pro Lites KTM 60 0 25 10 25
2 3 Ryan Marmont Pro Lites KTM 56 4 22 18 16
3 5 Kirk Gibbs Pro Lites Yamaha 56 4 16 25 15
4 33 Cody Mackie Pro Lites Kawasaki 55 5 15 22 18
5 105 Michael Phillips Pro Lites Honda 43 17 18 20 5
6 101 Luke George Pro Lites Kawasaki 40 20 13 13 14
7 31 Darryll King Pro Lites Yamaha 38 22 0 16 22
8 26 Luke Styke Pro Lites Yamaha 37 23 6 11 20
9 48 Kade Mosig Pro Lites KTM 35 25 8 15 12
10 12 Brendan Harrison Pro Lites Yamaha 34 26 11 12 11
11 8 Lawson Bopping Pro Lites Suzuki 34 26 10 14 10
12 41 Ford Dale Pro Lites Yamaha 28 32 20 8 0
13 6 Michael Addison Pro Lites Honda 21 39 12 9 0
14 53 Matt Ryan Pro Lites Husqvarna 20 40 7 4 9
15 4 Cameron Taylor Pro Lites Yamaha 18 42 14 0 4
16 67 Nick Murray Pro Lites Honda 17 43 4 6 7
17 7 Lewis Stewart Pro Lites KTM 15 45 9 0 6
18 11 Tim Vare Pro Lites Yamaha 14 46 1 0 13
19 25 Matt VanSlooten Pro Lites Honda 13 47 3 7 3
20 151 Jason Reed Pro Lites Kawasaki 9 51 0 1 8

Results of Under 19s – Under 19s

Pos No. Name Class Make Total points Diff R1. R2. R3.
1 10 Joshua Cachia Under 19s KTM 65 0 25 25 15
2 D Hamish Dobbyn Under 19s Suzuki 60 5 15 20 25
3 119 Dylan Peterson Under 19s Honda 60 5 22 16 22
4 4 Ross Beaton Under 19s Yamaha 60 5 20 22 18
5 72 Matthew Phillips Under 19s Honda 56 9 18 18 20
6 M Ethan Martens Under 19s KTM 29 36 0 13 16
7 99 Sam Southey Under 19s Honda 29 36 7 14 8
8 210 John Phillips Under 19s Honda 28 37 0 15 13
9 151 Nicholas Sutherland Under 19s Yamaha 27 38 12 9 6
10 40 Shaun Redhead Under 19s Yamaha 26 39 5 12 9
11 901 Kieran Leigh Under 19s Yamaha 24 41 13 1 10
12 91 Cameron Solomon Under 19s Yamaha 23 42 2 10 11
13 283 Errol Willis Under 19s Yamaha 22 43 16 6 0
14 65 Luke Bond Under 19s KTM 19 46 8 11 0
15 425 Jake Wright Under 19s Husqvarna 18 47 0 4 14
16 121 Luke Arbon Under 19s Kawasaki 14 51 14 0 0
17 194 Hamish McEwen Under 19s KTM 13 52 6 0 7
18 20 Brad Partridge Under 19s Suzuki 12 53 0 0 12
19 24 Brent Dean Under 19s Suzuki 11 54 0 8 3
20 79 Mitch Budd Under 19s Honda 11 54 9 2 0

For more information on the Australian Motocross Nationals, go to www.mxnationals.com.au.


Racer X Inter-am race results
03/27/2010


+30 vintage am:   
1. Courtney Olive (Yam);   
2. Jen Holzbach (Cz);   
3. Eric Archambault (Hus);       

+30 vintage exp:   
1. Mychal Weidman (Mac);   
2. Blair Weidman (Hon);   

+40 vintage am:   
1. Tim Rines (Yam);   
2. Chris Lunt (Yam);    

+40 vintage exp:   
1. Jim Anderson (Yam);   
2. Mark Sullivan (Cz);   
3. Ed Mclaughlin (Kaw);   
4. Jeff May (Mac);   
5. Peter Treadwell (Hus);

+40 vintage int:   
1. Clarence Gardner (Hon);   
2. Cj Siege (Hus);   
3. Chris Jones (Hon);   
4. Jeff Osborn (Mac);   
5. Mat Wahlstrom (Cz);

+50 vintage am:   
1. Tom Simpson (Yam);   
2. Shawn Harrington (Cz);   
3. Tom Kennedy (Hus);       

+50 vintage exp:   
1. Keith Webster (Yam);   
2. Dallas Nyblod (Yam);   
3. Chuck Sun (Bul);   
4. Russ Hoehn (Cz);   

+50 vintage int:   
1. Michael O'steen (Cz);   
2. David Gulickson (Hus);   
3. Tim Kennedy (Bul);   
4. Dale Jacobus (Yam);   
5. Fritz Guenther (Mac);

+60 vintage am:   
1. Larry Fockler (Mac);   
2. Clyde Schlaick (Mac);   

+60 vintage exp:   
1. Leland Loper (Oss);     

+60 vintage int:   
1. Dan Wilson (Bsa);   
2. Rick Deford (Hus);    

100cc vintage am:   
1. Sam Erhart (Hon);      

100cc vintage int:   
1. Jamie Mcadams (Hod);   
2. Ben Montgomery (Hon);   

125 vintage am:   
1. Matthew Howard (Hon);      

125 vintage exp:   
1. Jay Lael (Hod);      

250 vintage am:   
1. Steve Callan (Hon);   
2. Austin Mccabe (Yam);   
3. Thor Drake (Bul);   
4. Patrick Leyshock (Yam);   
5. Peter Kahn (Hon);

250 vintage exp:   
1. Jim Anderson (Yam);   
2. Blair Weidman (Hon);   

250 vintage int:   
1. Kyle Leonard (Kaw);   
2. Joe Harrison (Hon);   
3. David Gulickson (Hus);   
4. Mat Wahlstrom (Cz);   
5. Damon Sullivan (Hon);

4-stroke vintage exp:   
1. Dirk Murphy (Bsa);     

4-stroke vintage int:   
1. Neil Miller (Hon);   

European 125 exp:   
1. Chuck Sun (Hus);   
2. Scott Wallenberg (Mnk);

European 125 int:   
1. Bart Carrigan (Mnk);  

Inter-Am am:   
1. Patrick Leyshock (Yam);   
2. Tom Kennedy (Hus);   
3. Dan Kerr (Yam);       

Inter-Am exp:   
1. Dirk Murphy (Oss);   
2. Thor Drake (Bul);           

Inter-Am int:   
1. Tim Jackson (Bsa);   
2. Dan Wilson (Bsa);           

Open vintage am:   
1. Chris Lunt (Yam);   
2. Tim Rines (Yam);   
3. Michael Kitt (Cz);   
4. Larry Fockler (Mac);   
5. Eric Archambault (Hus);

Open vintage exp:   
1. Mark Sullivan (Cz);   
2. Mychal Weidman (Mac);   
3. Keith Webster (Yam);   
4. Jeff May (Mac);   
5. Ed Mclaughlin (Kaw);

Open vintage int:   
1. Rick George (Yam);   
2. Michael O'steen (Cz);   
3. Fritz Guenther (Mac);   
4. Lance Cornell (Yam);   
5. Dale Jacobus (Yam);

Saturday Evo am:   
1. Jessica Brown (Yam);   
2. Dan Ravencraft (Hon);   
3. Manny Worthington (Yam);   
4. Frank Wittwer (Suz);   

Saturday Evo exp:   
1. Jim Anderson (Yam);   
2. Matt Worbes (Yam);   
3. Paul Thompson (Hon);   
4. Peter Treadwell (Hon);   
5. Blake Landon (Hon);

Saturday Evo int:   
1. James Rauch (Ktm);   
2. Bill Ballard (Mac);   
3. Jeff Bednarik (Yam);   
4. Spike Unruh (Yam);   
5. Layne Hanna (Yam);

Schoolboy am:   
1. Shane Ehlers (Hon);   
2. Nick Brown (Yam);   
3. Lars Smith (Yam);       

Women vintage am:   
1. Jessica Brown (Yam);   
2. Jen Holzbach (Cz);    

xr75 am:   
1. Shane Ehlers (Hon); 
2. Ayden Metzer (Hon); 



Chuck Sun on a 1974 Husky
Photo: Allen Picard

Racer X Inter-am race results
03/28/2010


+40 evo am:   
1. Dan Ravencraft (Hon);   
2. Ray Carlstedt (Yam);   
3. Connell Lloyd (Hus);   
4. Terry Williams (Hus);   
5. Mike Webb (Suz);

+40 evo exp:   
1. Jim Anderson (Yam);   
2. Paul Thompson (Hon);   
3. Steve Cooper (Suz);   
4. Kelly Shandrow (Yam);   
5. Randy Hubbard (Yam);

+40 evo int:   
1. Rick George (Yam);   
2. Rick Bucknell (Yam);   
3. Spike Unruh (Yam);   
4. Troy Pettinger (Yam);   
5. Joe Toolis (Mac);

+50 evo am:   
1. Manny Worthington (Yam);   
2. Kopper Steven (Hus);   
3. Michael Dixon (Yam);       

+50 evo exp:   
1. Paul Thompson (Hon);   
2. Dallas Nyblod (Hon);   
3. Russ Hoehn (Yam);   
4. Steve Miles (Yam);   
5. Dan Cunha (Yam);

+50 evo int:   
1. Bill Ballard (Hus);   
2. Layne Hanna (Yam);   
3. Dale Jacobus (Yam);   
4. Lance Cornell (Mac);   
5. Tim Kennedy (Bul);

+60 evo exp:   
1. Ollie Todd (Hus);   

+60 evo int:   
1. Dan Wilson (Yam);   
2. Raymond Fisher (Hus);  

125 evo am:   
1. Donald Webb (Suz);   
2. John Metzker (Hon);   
3. Nick Brown (Yam);   

125 evo exp:   
1. Jim Anderson (Yam);     

125 evo int:   
1. Ben Montgomery (Yam);   
2. Lance Cornell (Yam);   
3. William Parrish (Suz);   
4. Tim Jackson (Yam);   

250 evo am:   
1. Jessica Brown (Yam);   
2. Ray Carlstedt (Yam);   
3. Scott Marsh (Mac);   
4. Mike Siegel (Hon);   
5. Aaron Wilks (Yam);

250 evo exp:   
1. Jim Anderson (Yam);   
2. Tony Fox (Hon);   
3. Randy Hubbard (Yam);   
4. Mark Sullivan (Yam);   
5. Blake Landon (Hon);

250 evo int:   
1. Rick Bucknell (Yam);   
2. Ben Montgomery (Hon);   
3. Mat Wahlstrom (Yam);   
4. Jeremy Fogg (Kaw);   
5. Casey Rutter (Suz);

-40 evo am:   
1. Jessica Brown (Yam);   
2. Scott Marsh (Mac);   
3. Peter Kahn (Hon);   
4. Mike Siegel (Hon);   

-40 evo exp:   
1. Mychal Weidman (Yam);   
2. Ryan Landon (Yam);   
3. Dan Mastrude (Hus);       

-40 evo int:   
1. James Rauch (Hus);   
2. David Anderson (Yam);   
3. Casey Rutter (Suz);   
4. Jeremy Fogg (Kaw);   
5. Tyler Cornell (Yam);

4-stroke evo exp:   
1. Stan Jensen (Hon); 

4-stroke evo int:   
1. Jason Landon (Yam);   
2. Jan Babendererde (Yam);   

Open evo am:   
1. Michael Kitt (Yam);   
2. Mark Rosnick (Yam);   
3. Terry Williams (Hus);   

Open evo exp:   
1. Blair Weidman (Yam);   
2. Matt Worbes (Yam);   
3. Steve Cooper (Suz);   
4. Ryan Picard (Yam);   
5. Kelly Shandrow (Yam);

Open evo int:   
1. David Anderson (Yam);   
2. Jeff Bednarik (Yam);   
3. Spike Unruh (Yam);   
4. Jeff Osborn (Mac);   
5. Randy Moe (Can);

Trans-Am am:   
1. Luke Ramson (Hus);   
2. Jared Kenyon (Suz);   
3. Steve Callam (Hon);   
4. Austin Mccabe (Yam);   
5. Courtney Olive (Yam);

Trans-Am exp:   
1. Russ Hoehn (Bul);    

Trans-Am int:   
1. Thor Drake (Bul);   
2. Travis Gardner (Yam);   
3. Chris Jones (Yam);   
4. Damon Sullivan (Hon);   
5. Dave Davidson (Yam);

Unlimited exp:   
1. Chuck Sun (Hon);      

Unlimited int:   
1. James Rauch (Mac);   
2. Tyler Cornell (Yam);   
3. Bill Ballard (Hus);   
4. Ron Duthaler (Yam);   
5. Dale Jacobus (Yam);

Women evo am:   
1. Jessica Brown (Yam);      


Dutch Open Motocross

Race 2 of 6

Halle, NL

28th March 2010

85cc:
1st moto:
1 Micha-Boy de Waal NL Suzuki
2 Brian Bogers NL KTM
3 Freek van der Vlist NL Suzuki
4 Niels van Boxtel NL KTM
5 Luca Nijenhuis NL Yamaha

2nd moto:
1 Micha-Boy de Waal NL Suzuki
2 Brian Bogers NL KTM
3 Brent van Doninck B KTM
4 Luca Nijenhuis NL Yamaha
5 Jeffrey Ebbers NL Yamaha
Podium:
1 Micha-Boy de Waal NL Suzuki 50
2 Brian Bogers NL KTM 44
3 Freek van der Vlist NL Suzuki 35
Championship:
1 Micha-Boy de Waal NL Suzuki 97
2 Brian Bogers NL KTM 91
3 Freek van der Vlist NL Suzuki 75
4 Luca Nijenhuis NL Yamaha 64
5 Mike Gijsbertsen NL Suzuki 50

Women:
1e moto:
1 Steffie Laier D KTM
2 Marielle de Mol NL Yamaha
3 Nicky van Wordragen NL Yamaha
4 Marianne Veenstra NL Suzuki
5 Shirley Verkade NL KTM

2nd moto:
1 Steffie Laier D KTM
2 Marianne Veenstra NL Suzuki
3 Marielle de Mol NL Yamaha
4 Brenda Wagemans B KTM
5 Britt van der Wekken NL Honda
DNF Nicky van Wordragen NL Yamaha

Podium:
1 Steffie Laier D KTM 50
2 Marielle de Mol NL Yamaha 42
3 Marianne Veenstra NL Suzuki 40
Championship:
1 Marianne Veenstra NL Suzuki 80
2 Brenda Wagemans B KTM 71
3 Marielle de Mol NL Yamaha 70
4 Nicky van Wordragen NL Yamaha 62
5 Shirley Verkade NL KTM 61



MX2:
1e moto:
1 Jeffrey Herlings NL KTM
2 Ceriel Klein-Kromhof NL Yamaha
3 Joel Roelants B KTM
4 Herjan Brakke NL Yamaha
5 Nick Triest B KTM
6 Lars Oldekamp D KTM
7 Dennis Verbruggen B KTM
8 Jose Antonio Butron E Spanje
9 Mike van den Bogaert NL KTM
10 Axel Alletru F KTM
DNF Glenn Coldenhoff NL Yamaha

2nd moto:

1 Jeffrey Herlings NL KTM
2 Ceriel Klein-Kromhof NL Yamaha
3 Dennis Verbruggen B KTM
4 Nick Triest NB KTM
5 Herjan Brakke NL Yamaha
6 Lars Oldekamp D KTM
7 Jose Antonio Butron E Spanje
8 Axel Alletru F KTM
9 Michael van Wezel KTM
10 Eric Leijtens NL KTM
DNF Joel Roelants B KTM
DNF Glenn Coldenhoff NL Yamaha

MX2 Podium:
1 Jeffrey Herlings NL KTM 50
2 Ceriel Klein-Kromhof NL Yamaha 42
3 Dennis Verbruggen B KTM 34

MX2 Championship:
1 Jeffrey Herlings NL KTM 92
2 Nick Triest NB KTM 68
3 Joel Roelants B KTM 67
4 Ceriel Klein-Kromhof NL Yamaha 60
5 Herjan Brakke NL Yamaha 59

MX1:

1st moto:
1 Marc de Reuver NL Suzuki
2 Ken de Dycker B Yamaha
3 Tom Soderstrom S Yamaha
4 Patrick Roos NL KTM
5 Dennis Schroter D KTM
6 Anne Advokaat NL Honda
7 Marvin van Daele B Honda
8 Evgeny Bobrishev Rus Honda
9 Shannon Terreblanche Z-A Kawasaki
10 Kim Lindstrom S KTM
DNF Bas Verhoeven NL Honda
DNF Yentel Martens B KTM
DNS Kevin Strijbos B Suzuki

2nd moto:
1 Marc de Reuver NL Suzuki
2 Ken de Dycker B Yamaha
3 Evgeny Bobrishev Rus Honda
4 Gareth Swanepoel Z-A Honda
5 Shannon Terreblanche Z-A Kawasaki
6 Tom Soderstrom S Yamaha
7 Kim Lindstrom S KTM
8 Roy Gijsel NL Suzuki
9 Stuwey Reijnders NL Suzuki
10 Mike Kras NL KTM
DNF Dennis Schroter D KTM
DNF Bas Verhoeven NL Honda
DNS Kevin Strijbos B Suzuki
MX1 Podium:
1 Marc de Reuver NL Suzuki 50
2 Ken de Dycker B Yamaha 44
3 Tom Soderstrom S Yamaha 35

MX1 Championship:
1 Marc de Reuver NL Suzuki 90
2 Tom Soderstrom S Yamaha 68
3 Ken de Dycker B Yamaha 66
4 Patrick Roos NL KTM 56
5 David Philippaerts I Yamaha 50

Motocross & Supercross News - Racer X Online

122 Vista Del Rio Drive, Morgantown, WV 26508 | 304-284-0084 | Contact Us
©1999 - 2014 Filter Publications LLC. All Rights Reserved.
designed at: Website DesignImpulse Studios