Wake-Up Call

Wake-Up Call

October 19, 2015 7:00am

Monster Energy Cup

Sam Boyd Stadium - Las Vegas, NV

Cup Class Overall 
1. Ken Roczen 1-4-1 Suz
2. Ryan Dungey 2-5-2 KTM
3. Jason Anderson 6-1-3 Hus
4. Justin Barcia 5-3-4 Yam
5. Davi Millsaps 3-6-6 KTM
6. Trey Canard 10-2-14 Hon
7. Justin Brayton 11-7-12 KTM
8. Blake Baggett 4-9-18 Suz
9. Christian Craig 14-14-5 Hon
10. Chad Reed 9-16-8 Yam
11. Weston Peick 15-8-10 Yam
12. Broc Tickle 8-10-17 Suz
13. Christophe Pourcel 17-12-7 Hus
14. Shane McElrath 12-18-9 KTM
15. Zach Osborne 19-11-11 Hus
16. Vince Friese 16-13-15 Hon
17. Andrew Short 13-15-16 KTM
18. Dean Wilson 7-20-21 KTM
19. Mike Alessi 20-17-13 Hon
20. Kyle Partridge 21-19-19 Yam
21. James Stewart 18-22-20 Suz
22. Martin Davalos 22-21-22 Hus
Amateur All-Star Class Overall
1. Austin Forkner 1-1 Kaw
2. Chase Sexton 2-2 Hon
3. Mitchell Harrison 5-3 Yam
4. Josh Osby 3-5 KTM
5. Tristan Charboneau 4-6 Hon
6. Bradley Taft 10-4 Yam
7. Sean Cantrell 6-8 KTM
8. Max Markolf 8-9 KTM
9. Dylan Merriam 12-10 KTM
10. Mitchell Falk 17-7 KTM
11. Zachary Commans 13-12 Kaw
12. Ryan Surratt 15-11 Yam
13. Joey Crown 7-20 Kaw
14. Lorenzo Locurcio 11-17 Yam
15. Brandon Hartranft 15-16 Yam
16. Mark Worth 9-23 Kaw
17. Axell Hodges 21-13 Kaw
18. Jordan Bailey 19-15 Kaw
19. Justin Cooper 14-22 Yam
20. Jon Ames 23-14 Yam
21. Robbie Wageman 18-19 Yam
22. Jeremy Byrne 20-18 Yam
23. Richard Jackson 22-21 Yam
24. Tanner Stack 24-24 Kaw
Supermini Class Overall Results
1. Lance Kobusch 1-1 Kaw
2. Max Miller 3-2 KTM
3. Joshua Varize 5-3 KTM
4. Jo Shimoda 4-6 KTM
5. Jesse Flock 6-9 KTM
6. Chase Fasnacht 9-8 Kaw
7. Austin Black 2-15 KTM
8. Conner Mullennix 14-4 KTM
9. Marcus Phelps 7-12 KTM
10. Hannah Hodges 13-7 Kaw
1. Devin Xindaris 12-10 Kaw
2. Haruki Yokoyama 20-5 Hon
3. Pierce Brown 8-17 KTM
4. Casey Keast 11-18 Yam
5. Vincent Luhovey 19-11 Hon
6. Kaeden Kniffing 18-13 KTM
7. Dilan Schwartz 17-14 KTM
8. Stilez Robertson 10-21 Kaw
9. Justin Rodbell 16-16 KTM
10. Blake Hoag 15-23 Kaw
11. Seth Hammaker 23-19 Hus
12. Clayton Clary 22-20 Kaw
13. Gavin Leachman 21-22 Yam
Roczen won his first-ever Monster Energy Cup on Saturday.
Roczen won his first-ever Monster Energy Cup on Saturday. Cudby
Ryan Dungey would finish second overall.
Ryan Dungey would finish second overall. Cudby

AMSOIL Grand National Cross Country Series presented by Maxxis

Round 12 - Powerline Park - St. Clairsville, OH

Bike

XC1 Pro Overall
1. Josh Strang Hus
2. Grant Baylor Yam
3. Jordan Ashburn Yam
4. Christopher Bach Hon
5. Ryan Sipes Hus
6. Cory Buttrick Beta
7. Takeshi Koikeda Hon
8. Christopher Douglas Suz
9. Adam Bonneur KTM
10. Nick Fahringer Hus
11. Thad Duvall Hus
12. Steward Baylor Jr. KTM
XC2 Pro Lites Overall
1. Jason Thomas KTM
2. Ricky Russell Yam
3. Austin Lee Yam
4. Jesse Groemm Beta
5. Tegan Temple KTM
6. Ryder Lafferty Hus
7. Scott Grills Yam
8. Michael Witkowski KTM
9. Trevor Bollinger Hon
10. Callan May Yam
11. Samuel Evans Yam
12. Ryan Lojak Yam
13. Benjamin Kelley KTM
14. Philippe Chaine KTM
15. Levi Keller Yam
WXC Overall
1. Becca Sheets Yam
2. Jessica Patterson Yam
3. Kendall Lafollette Yam
4. Samantha Steiner KTM
5. Sarah Baldwin Hus
(Top 20) Overall National Championship Standings
1. Kailub Russell 283pts KTM
2. Grant Baylor 223pts Yam
3. Thad Duvall 200pts Hus
4. Josh Strang 196pts Hus
5. Christopher Bach 191pts Hon
6. Ryan Sipes 170pts Hus
7. Jordan Ashburn 162pts Yam
8. Jason Thomas 147pts KTM
9. Ricky Russell 106pts Yam
10. Trevor Bollinger 97pts Hon
11. Nick Davis 85pts Hus
12. Craig Delong 80pts Hus
13. Andrew Delong 76pts Hus
14. Cory Buttrick 70pts Beta
15. Steward Baylor Jr. 69pts KTM
XC2 Pro Lites Series Standings
1. Jason Thomas 307pts KTM
2. Ricky Russell 215pts Yam
3. Trevor Bollinger 194pts Hon
4. Nick Davis 183pts Hus
5. Craig Delong 175pts Hus
6. Tegan Temple 146pts KTM
7. Austin Lee 142pts Yam
8. Layne Michael 142pts Hon
9. Cory Buttrick 122pts Beta
10. Callan May 116pts Yam
11. Michael Witkowski 109pts Hon
12. Jesse Groemm 108pts Beta
13. Philippe Chaine 91pts KTM
14. Scott Grills 89pts Yam
15. Ryan Lojak 85pts Yam
WXC Series Standings
1. Kacy Martinez 180pts KTM
2. Becca Sheets 168pts Yam
3. Jessica Patterson 157pts Yam
4. Rachel Gutish 145pts KTM
5. Brooke Cosner 140pts Hus

ATV

XC1 Overall
1. Walker Fowler Yam
2. Adam McGill Hon
3. Chris Borich Yam
4. Brycen Neal Yam
5. Jarrod McClure Hon
6. Jay Shadron Yam
7. Chris Bithell Suz
8. Kevin Yoho Yam
9. Joshua Merritt Yam
10. Brian Wolf Hon
XC2 Overall
1. Martin Christofferson Hon
2. Randy Hamilton Hon
3. Cody Collier Yam
4. Danny Rogers Yam
5. Michael Lancaster Hon
6. Kenny Shick Yam
7. Robbie Pecorari Hon
8. Levi Coen Hon
9. Cameron Bruce Yam
10. Ryland Johnson Hon
Overall National Championship Standings
1. Walker Fowler 295pts Yam
2. Adam McGill 276pts Hon
3. Jarrod McClure 225pts Hon
4. Chris Borich 204pts Yam
5. Brycen Neal 192pts Yam
6. Cole Richardson 155pts Yam
7. Chris Bithell 143pts Suz
8. Jay Shadron 140pts Yam
9. Brian Wolf 134pts Pol
10. Johnny Gallagher 118pts Yam
XC2 Series Standings
1. Cole Richardson 303pts Yam
2. Martin Christofferson 270pts Hon
3. Cody Collier 248pts Yam
4. Randy Hamilton 222pts Hon
5. Thomas Koontz Jr. 135pts Yam
6. James Green 128pts Hon
7. Michael Lancaster 127pts Hon
8. Blake Tornes 123pts Yam
9. Bryson Hoppes 121pts Yam
10. Brad Aman 101pts Hon
Strang won his second GNCC of the season at Powerline Park.
Strang won his second GNCC of the season at Powerline Park. Ken Hill

GEICO Endurocross

Round 7 - XFINITY Arena - Everett, WA

Pro Overall
1. Cody Webb KTM
2. Colton Haaker Hus
3. Taylor Robert KTM
4. Mike Brown Hus
5. Max Gerston Beta
6. Cory Graffunder KTM
7. Ty Tremaine KTM
8. Kyle Redmond Beta
9. Noah Kepple KTM
10. Kevin Rookstool Suz
Pro Series Standings
1. Cody Webb 168pts KTM
2. Colton Haaker 157pts Hus
3. Mike Brown 130pts Hus
4. Kyle Redmond 106pts Beta
5. Cory Graffunder 101pts KTM
6. Max Gerston 98pts Beta
7. Ty Tremaine 90pts KTM
8. Taylor Robert 86pts KTM
9. Nick Thompson 78pts KTM
10. Kevin Rookstool 71pts Suz
Haaker finished second in Washington and is only 9 points behind Webb.
Haaker finished second in Washington and is only 9 points behind Webb. Drew Ruiz

Motosport AX Tour - Canada

AX Lites Pro Series Standings
1. Jacob Hayes 92pts Kaw
2. Chris Blose 84pts Kaw
3. Dylan Wright 73pts Yam
4. Jacob Williamson 61pts Kaw
5. Scott Champion 60pts Yam
6. Dave Blanchet 56pts Kaw
7. Nathan Bles 52pts KTM
8. Westen Wrozyna 51pts Hon
9. Bobby Kiniry 47pts Yam
10. Cole Thompson 45pts KTM
AX Pro Series Standings
1. Chris Blose 86pts Kaw
2. Cole Thompson 85pts KTM
3. Jacob Hayes 80pts Kaw
4. Jacob Williamson 68pts Kaw
5. Scott Champion 56pts Yam
6. Westen Wrozyna 51pts Hon
7. Dylan Wright 48pts Yam
8. Bobby Kiniry 47pts Yam
9. Dave Blanchet 47pts Kaw
10. Nathan Bles 41pts KTM
Clash For Cash Series Standings
1. Cole Thompson 95pts KTM
2. Jacob Hayes 91pts Kaw
3. Chris Blose 80pts Kaw
4. Westen Wrozyna 58pts Hon
5. Dave Blanchet 53pts Kaw
6. Dylan Wright 53pts Yam
7. Jacob Williamson 50pts Kaw
8. Nathan Bles 50pts KTM
9. Scott Champion 33pts Yam
10. Kyle Keast 30pts Yam

Ryco Filters Australian Supercross Championship

Round 2 - Jimboomba Stadium

SX1 Overall
1. Dan Reardon
2. Adam Monea
3. Matt Moss
4. Kade Mosig
5. Kirk Gibbs
6. Lawson Bopping
7. Gavin Faith
8. Dylan Long
9. Daniel McCoy
10. Luke Styke
SX2 Overall
1. Jimmy Decotis
2. Jackson Richardson
3. Wade Hunter
4. Luke Clout
5. Geran Stapleton
6. Luke Arbon
7. Taylor Potter
8. Dylan Wills
9. Lewis Woods
10. Jessie Madden
SX1 Series Standings
1. Dan Reardon 67pts Yam
2. Matt Moss 65pts Suz
3. Kade Mosig 54pts Yam
4. Kirk Gibbs 54pts KTM
5. Gavin Faith 54pts Hon
6. Adam Monea 53pts Kaw
7. Lawson Bopping 48pts Yam
8. Luke Styke 45pts KTM
9. Danny Ham 35pts Suz
10. Sam Martin 25pts Suz
SX2 Series Standings
1. Jimmy Decotis 70pts Hon
2. Jackson Richardson 60pts Hon
3. Luke Clout 60pts Yam
4. Luke Arbon 55pts Hus
5. Wade Hunter 54pts Yam
6. Geran Stapleton 52pts Hon
7. Lewis Woods 47pts KTM
8. Dylan Wills 44pts KTM
9. Taylor Potter 42pts Hon
10. Jesse Madden 40pts Suz
Decotis won the second round of the SX2 class down under.
Decotis won the second round of the SX2 class down under. Andrew Clubb