Wake-Up Call

Wake-Up Call

October 12, 2015 7:00am

Red Bull Straight Rhythm

Round 1 - 250 Class

Malcolm Stewart Winner
Matt Bisceglia  

-

Jordon Smith Winner
RJ Hampshire  

-

Shane McElrath Winner
Michael Leib  

-

Jessy Nelson Winner
Austin Politelli  

Semi Finals

Shane McElrath Winner
Jessy Nelson  

-

Malcolm Stewart Winner
Jordon Smith  

-

Top Three

1. Malcolm Stewart
2. Shane McElrath
3. Jordon Smith

 

Round 1 - Open Class

Ken Roczen Winner
Tevin Tapia  

-

Andrew Short Winner
Vince Friese  

-

Justin Brayton Winner
Adam Enticknap  

-

Dean Wilson Winner
Thomas Ramette  

-

Ryan Dungey Winner
Deven Raper  

-

Kyle Partridge Winner
Kyle Chisholm  

 

James Steart Winner
Nick Schmidt  

-

Josh Hansen Winner
Mike Alessi  

-

Quarter Finals

Ryan Dungey Winner
Kyle Partridge  

-

James Stewart Winner
Josh Hansen  

-

Ken Roczen Winner
Andrew Short  

-

Justin Brayton Winner
Dean Wilson  

-

Semi Finals

Ken Roczen Winner
Justin Brayton  

-

James Stewart Winner
Ryan Dungey  

-

Top Three

1.James Stewart
2.Ken Roczen
3.Ryan Dungey
Mookie took the finals win in the 250 class against McElrath to complete a Stewart brother sweep.
Mookie took the finals win in the 250 class against McElrath to complete a Stewart brother sweep. Garth Milan/McG
Stewart made it back-to-back wins at the Red Bull Straight Rhythm.
Stewart made it back-to-back wins at the Red Bull Straight Rhythm. Garth Milan/McG

European Motocross of Nations

Pietramurata, Italy

Race 1 - EMX85
1. Petr Polak KTM CZE
2. Tom Guyon TM FRA
3. Anton Nagy KTM SWE
4. Emilio Scuten KTM ITA
5. Pierre Cantournet Hus FRA
6. Arvid Luning KTM SWE
7. Andrea Bonacorsi KTM FRA
8. Maks Mausser KTM SLO
9. Magnus Smith KTM DEN
10. Marcel Stauffer KTM AUT
Race 2 - EMX125/EMX250
1. Ivo Monticelli KTM ITA
2. Alvin Ostlund Yam SWE
3. Thomas Kjer Olsen KTM DEN
4. Filippo Zonta Hon ITA
5. Tomasz Wysocki KTM POL
6. Miro Sihvonen KTM FIN
7. Alexis Verhaeghe Kaw FRA
8. Tomass Sileika KTM LAT
9. Michael Sandner Hus AUT
10. Jan Pancar Yam SLO
Race 3 - EMX85
1. Tom Guyon TM FRA
2. Petr Polak KTM CZE
3. Anton Nagy KTM SWE
4. Emilio Scuteri KTM ITA
5. Aleksi Kurvinen KTM FIN
6. Rene Hofer KTM AUT
7. Gioele Palanca KTM ITA
8. Arvid Luning KTM SWE
9. Andrea Bonacorsi KTM ITA
10. Maks Mausser KTM SLO
Race 4 - EMX125/EMX250
1. Ivo Monticelli KTM ITA
2. Alvin Ostlund Yam SWE
3. Tomasz Wysocki KTM POL
4. Thomas Kjer Olsen KTM DEN
5. Alexis Verhaeghe Kaw FRA
6. Tomass Sileika KTM LAT
7. Martin Krc KTM CZE
8. Michael Sandner Hus AUT
9. Morgan Lesiardo TM ITA
10. Volodymyr Tarasov KTM UKR
Nations Classification
1. Italy
2. Sweden
3. France
4. Czech Republic
5. Italy B
6. Slovenia
7. Denmark
8. Poland
9. Latvia
10. Finland
WMXoEN Nations Classification
1. Italy
2. The Netherlands
3. Sweden
4. Denmark
5. Russia
6. Italy B
7. Czech Republic
8. Switzerland
9. Finland
The Italians defended their EMXoN crown.
The Italians defended their EMXoN crown. MXGP

Australian Supercross Championship

Round 1 - Bathurst Showgrounds

SX1 Final
1. Matt Moss Suz
2. Dan Reardon Yam
3. Gavin Faith Hon
4. Kirk Gibbs KTM
5. Kade Mosig Yam
6. Sam Martin Suz
7. Luke Styke KTM
8. Lawson Bopping Yam
9. Daniel McCoy Yam
10. Adam Monea Kaw
SX2 Final
1. Jimmy Decotis Hon
2. Luke Clout Yam
3. Luke Arbon Hus
4. Jackson Richardson Hon
5. Geran Stapleton Hon
6. Lewis Woods KTM
7. Wade Hunter Yam
8. Kyle Webster Yam
9. Caleb Ward KTM
10. Dylan Wills KTM

Monster Energy Canadian National AX Tour

Rounds 3 & 4 - Hiawatha Park - Sarnia, ON

Round 3 - Friday

AX Lites Pro Overall
1. Cole Thompson KTM
2. Chris Blose Kaw
3. Jacob Hayes Kaw
4. Jacob Williamson Kaw
5. Dave Blanchet Kaw
6. Dylan Wright Kaw
7. Scott Champion Kaw
8. Nathan Bles KTM
9. Karl Normand KTM
10. Westen Wrozyna Hon
AX Pro Overall
1. Jacob Hayes Kaw
2. Chris Blose Kaw
3. Cole Thompson KTM
4. Jacob Williamson Kaw
5. Westen Wrozyna Hon
6. Jordan Fredrick Yam
7. Karl Normand KTM
8. Kyle Keast Hon
9. Scott Champion Kaw
10. Justin Roney Hon
Clash for Cash Overall
1. Cole Thompson KTM
2. Jacob Hayes Kaw
3. Chris Blose Kaw
4. Karl Norman KTM
5. Kyle Keast Hon
6. Scott Champion Kaw
7. Dave Blanchet Kaw
8. Westen Wrozyna Hon
9. Nathan Bles KTM
10. Dylan Wright Yam

Round 4 - Saturday

AX Lites Pro Overall
1. Jacob Hayes Kaw
2. Chris Blose Kaw
3. Cole Thompson KTM
4. Scott Champion Kaw
5. Karl Normand KTM
6. Westen Wrozyna Hon
7. Nathan Bles KTM
8. Dylan Wright Yam
9. Jacob Williamson Kaw
10. Dave Blanchet Kaw
AX Pro Overall
1. Jacob Hayes Kaw
2. Chris Blose Kaw
3. Cole Thompson KTM
4. Scott Champion Kaw
5. Jacob Williamson Kaw
6. Kyle Keast Hon
7. Dave Blanchet Kaw
8. Nathan Bles KTM
9. Drew Roberts KTM
10. Karl Normand KTM
Clash for Cash Overall
1. Cole Thompson KTM
2. Jacob Hayes Kaw
3. Chris Blose Kaw
4. Scott Champion Kaw
5. Westen  Wrozyna Hon
6. Dylan Wright Yam
7. Kyle Keast Hon
8. Nathan Bles KTM
9. Drew Roberts KTM
10. Karl Normand KTM

Dutch Motocross Championship

MX! Overall
1. William Saris 1-4 Kaw
2. Jeffrey Dewulf 5-1 KTM
3. Rick Satink 4-2 Hus
4. Ceriel Klein Kromhof 3-8 KTM
5. Mike Vanderstraeten 6-5 Yam
Pro Overall
1. Harri Kullas 1-1 Hus
2. Damon Graulus 3-2 Yam
3. Lars van Berkel 2-3 Kaw
4. Micha Boy de Waal 5-5 Kaw
5. Calvin Vlaanderen 4-7 KTM

Weston Beach Race

Overall
1. Nathan Watson Hus
2. Ben Watson KTM
3. Jamie McCanney Hus
4. Matt Moffat Hus
5. Ty Kellett Hus
6. Dan Thornhill Yam
7. Todd Kellett Hus
8. Ryan Staveley KTM
9. Josh Gotts TM
10. Dave Willett Hus

AMSOIL Grand National Cross Country Series presented by Maxxis

Overall Top 20 National Championship Standings
1. Kailub Russell 283pts KTM
2. Thad Duvall 200pts Hus
3. Grant Baylor 198pts Yam
4. Chris Bach 173pts Hon
5. Josh Strang 166pts Hus
6. Ryan Sipes 154pts Hus
7. Jordan Ashburn 141pts Yam
8. Jason Thomas 132pts KTM
9. Trevor Bollinger 94pts Hon
10. Ricky Russell 93pts Yam
11. Nick Davis 85pts Hus
12. Craig Delong 80pts Hus
13. Andrew Delong 76pts Hus
14. Steward Baylor Jr. 69pts KTM
15. Layne Michael 67pts Hon
XC2 Pro Lites Series Standings
1. Jason Thomas 277pts KTM
2. Ricky Russell 190pts Yam
3. Trevor Bollinger 182pts Hon
4. Nick Davis 180pts Hus
5. Craig Delong 175pts Hus
6. Layne Michael 142pts Hon
7. Tegan Temple 130pts KTM
8. Cory Buttrick 122pts Beta
9. Austin Lee 121pts Yam
10. Callan May 105pts Yam
11. Michael Witkowski 96pts KTM
12. Jesse Groemm 90pts Beta
13. Phillippe Chaine 84pts KTM
14. Ryan Lojak 76pts Yam
15. Scott Grills 75pts Yam
WXC Series Standings
1. Kacy Martinez 180pts KTM
2. Becca Sheets 165pts Yam
3. Jessica Patterson 148pts Yam
4. Rachel Gutish 145pts KTM
5. Brooke Cosner 140pts Hus

ATV

XC1 Overall
1. Walker Fowler Yam
2. Adam McGill Hon
3. Jarrod McClure Hon
4. Chris Borich Yam
5. Brycen Neal Yam
6. Jay Shadron Yam
7. Brian Wolf Hon
8. Joshua Merritt Yam
9. Johnny Gallagher Yam
10. Brent Sturdivant Hon
XC2 Overall
1. Cole Richardson Yam
2. Martin Christofferson Hon
3. Thomas Koontz Jr. Yam
4. Cody Collier Yam
5. Randy Hamilton Hon
6. James Green Hon
7. Levi Coen Hon
8. Bryson Hoppes Yam
9. Danny Rogers Yam
10. Robbie Pecorari Hon
Overall (From Top 20) National Championship Standings
1. Walker Fowler 265pts Yam
2. Adam McGill 251pts Hon
3. Jarrod McClure 209pts Hon
4. Chris Borich 183pts Yam
5. Brycen Neal 174pts Yam
6. Cole Richardson 152pts Yam
7. Chris Bithell 129pts Suz
8. Jay Shadron 125pts Yam
9. Brian Wolf 123pts Hon
10. Johnny Gallagher 111pts Yam
XC2 Series Standings
1. Cole Richardson 303pts Yam
2. Martin Christofferson 240pts Hon
3. Cody Collier 226pts Yam
4. Randy Hamilton 197pts Hon
5. Thomas Koontz Jr. 127pts Yam
6. Blake Tornes 123pts Yam
7. James Green 121pts Hon
8. Bryson Hoppes 119pts Yam
9. Michael Lancaster 111pts Hon
10. Brad Aman 98pts Hon
Thad Duvall and the rest of the GNCC crew will be back in action next week.
Thad Duvall and the rest of the GNCC crew will be back in action next week. Ken Hill

GEICO Endurocross

Pro Series Standings
1. Cody Webb 141pts KTM
2. Colton Haaker 135pts Hus
3. Mike Brown 112pts Hus
4. Kyle Redmond 93pts Beta
5. Cory Graffunder 85pts KTM
6. Max Gerston 82pts Beta
7. Nick Thompson 78pts KTM
8. Ty Tremaine 76pts KTM
9. Geoff Aaron 65pts Gas
10. Taylor Robert 61pts KTM
Women's Pro Series Standings
1. Rachel Gutish 115pts KTM
2. Lexi Pechout 105pts Sher
3. Shelby Turner 105pts KTM
4. Sandra Gomez Cantero 104pts Hus
5. Morgan Tanke 98pts Beta
6. Melissa Harten 74pts Beta
7. Tarah Geiger 64pts Hon
8. Veronica Whitesell 61pts Beta
9. Nicole Bradford 51pts KTM
10. Kacy Martinez 33pts KTM
Haaker sits only six points behind Webb in the Endurocross standings.
Haaker sits only six points behind Webb in the Endurocross standings. Drew Ruiz

2015 Champions

Ryan Dungey Monster Energy Supercross 450
Cooper Webb  Monster Energy Supercross - West Region 250
Marvin Musquin Monster Energy Supercross - East Region 250
Ryan Dungey Lucas Oil Pro Motocross Championship 450
Jeremy Martin Lucas Oil Pro Motocross Championship 250
Romain Febvre FIM World Motocross Championship MXGP
Tim Gajser FIM World Motocross Championship MX2
Kyle Regal Amsoil Arenacross Arenacross Class
Daniel Blair Amsoil Arenacross Lites West
Dave Ginolfi Amsoil Arenacross Lites East
Kirk Gibbs Australian Motocross MX1
Jay Wilson Australian Motocross MX2
Jeremy Van Horebeek Belgium Motocross MX1
Brent Van Doninck Belgium Motocross MX2
Matt Goerke Rockstar Canadian Motocross MX1
Kaven Benoit Rockstar Canadian Motocross MX2
Shaun Simpson Maxxis British Motocross MX1
Steven Lenoir​ Maxxis British Motocross MX2
Glenn Coldenhoff ADAC MX Masters (Germany)  MX Masters Class
Brian Hsu ADAC MX Masters (Germany) Younger Cup
Jesper Jonsson Swedish Motocross MX1
Chad Wienen Mountain Dew ATV Pro Motocross Championship Pro Class
Kylie Fasnacht Women's Motocross WMX Class
TBA GEICO EnduroCross Pro Class
Kailub Russell Grand National Cross Country Championship XC1
Kailub Russell National Enduro Champion
William Saris Dutch Motocross Champion MX1
Damon Graulus Dutch Motocross Champion MX2
France Motocross of Nations
Italy European Motocross of Nations
Italy WMX European Motocross of Nations