Wake-Up Call

Wake-Up Call

November 2, 2015 7:00am

AMSOIL Grand National Cross Country Series presented by Maxxis

Round 13 - Amsoil Ironman - Crawfordsville, Indiana

Bike

XC1 Pro Overall
1. Josh Strang Hus
2. Ryan Sipes Hus
3. Jordan Ashburn Yam
4. Steward Baylor Jr. KTM
5. Chris Bach Hon
6. Grant Baylor Yam
7. Cory Buttrick Beta
8. Takeshi Koikeda Hon
9. Christopher Douglas Suz
10. Travis Coy KTM
11. Derrik Allen KTM
12. Vaughn Wilk Yam
13. Thad Duvall Hus
14. Nick Fahringer Hus
15. Adam Bonneur KTM
XC2 Pro Lites Overall
1. Trevor Bollinger Hon
2. Jason Thomas KTM
3. Jesse Groemm Beta
4. Craig Delong Hus
5. Michael Witkowski KTM
6. Ricky Russell Yam
7. Trevor Barrett Hus
8. Samuel Evans Yam
9. Austin Lee Yam
10. Callan May Yam
11. Mason Atherton Hus
12. Benjamin Kelley KTM
13. Tusker Smith Yam
14. Kyleer Vance Hus
15. Lucas Statom Yam
WXC Overall
1. Kacy Martinez KTM
2. Becca Sheets Yam
3. Rachel Gutish KTM
4. Jessica Patterson Yam
5. Felicia Robichaud Yam
Overall National Championship Standings (Top 20)
1. Kailub Russell 283pts KTM
2. Grant Baylor 237pts Yam
3. Josh Strang 226pts Hus
4. Chris Bach 207pts Hon
5. Thad Duvall 200pts Hus
6. Ryan Sipes 195pts Hus
7. Jordan Ashburn 183pts Yam
8. Jason Thomas 160pts KTM
9. Ricky Russell 113pts Yam
10. Trevor Bollinger 112pts Hon
11. Craig Delong 89pts Hus
12. Steward Baylor Jr. 87pts KTM
13. Nick Davis 85pts Hus
14. Cory Buttrick 82pts Beta
15. Andrew Delong 76pts Hus
XC2 Pro Lites Series Standings
1. Jason Thomas 332pts KTM
2. Ricky Russell 230pts Yam
3. Trevor Bollinger 224pts Hon
4. Craig Delong 193pts Hus
5. Nick Davis  183pts Hus
6. Austin Lee 154pts Yam
7. Tegan Temple 146pts KTM
8. Layne Michael 142pts Hon
9. Jesse Groemm 129pts Beta
10. Callan May 127pts Yam
11. Michael Witkowski 125pts KTM
12. Cory Buttrick 122pts Beta
13. Samuel Evans 98pts Yam
14. Philippe Chaine 95pts KTM
15. Scott Grills 89pts Yam
WXC Series Standings
1. Kacy Martinez 180pts KTM
2. Becca Sheets 170pts Yam
3. Jessica Patterson 162pts Yam
4. Rachel Gutish  152pts KTM
5. Brooke Cosner 140pts Hus

ATV

XC1 Overall
1. Jarrod McClure Hon
2. Cole Richardson Yam
3. Chris Bithell Suz
4. Walker Fowler Yam
5. Chris Borich Yam
6. Brycen Neal Yam
7. Brian Wolf Hon
8. Landon Wolfe Hon
9. Johnny Gallagher Yam
10. Marshal Goings Hon
XC2 Overall
1. Westley Wolfe Suz
2. Randy Hamilton Hon
3. Martin Christofferson Hon
4. Kenny Shick Yam
5. James Green Hon
6. Danny Rogers Yam
7. Fred Marley  Hon
8. Levi Coen Hon
9. Matthew Lindle Hon
10. Ryland Johnson Hon
Overall National Championship Standings (Top 20)
1. Walker Fowler 313pts Yam
2. Adam McGill 276pts Hon
3. Jarrod McClure 255pts Hon
4. Chris Borich 220pts Yam
5. Brycen Neal 207pts Yam
6. Cole Richardson 180pts Yam
7. Chris Bithell 164pts Suz
8. Brian Wolf 148pts Hon
9. Jay Shadron 140pts Yam
10. Johnny Gallagher 130pts Yam
XC2 Series Standings
1. Cole Richardson 303pts Yam
2. Martin Christofferson 288pts Hon
3. Cody Collier 247pts KTM
4. Randy Hamilton 241pts Hon
5. James Green 143pts Hon
6. Thomas Koontz Jr. 137pts Yam
7. Michael Lancaster 135pts Hon
8. Bryson Hoppes 128pts Yam
9. Blake Tornes 123pts Yam
10. Levi Coen 113pts Hon
Walker Fowler claimed the XC1 championship at Ironman.
Walker Fowler claimed the XC1 championship at Ironman. Ken Hill

Sofia Supercross

Sofia, Bulgaria

Night 1 - Friday
1. Weston Peick USA
2. Malcolm Stewart USA
3. Justin Brayton USA
4. Josh Hansen USA
5. Brian Hsu GER
6. Mike Brown USA
7. Alexander Heu GER
8. Jurgen Wybo GER
9. Maik Schaller GER
10. Michael Kartenberg GER
Night 2 - Saturday
1. Justin Brayton USA
2. Weston Peick USA
3. Malcolm Stewart USA
4. Phil Nicoletti USA
5. Josh Hansen USA
6. Mike Brown USA
7. Brian Hsu GER
8. Jurgen Wybo GER
9. Philip Egger GER
10. Michael Kartenberg GER
Brayton won the King of Sofia honors for 2015.
Brayton won the King of Sofia honors for 2015. Boris Splatkov

GEICO Endurocross

Pro Series Standings
1. Cody Webb 168pts KTM
2. Colton Haaker 157pts Hus
3. Mike Brown 130pts Hus
4. Kyle Redmond 106pts Beta
5. Cory Graffunder 101pts KTM
6. Max Gerston 98pts Beta
7. Ty Tremaine 90pts KTM
8. Taylor Robert 86pts KTM
9. Nick Thompson 78pts KTM
10. Kevin Rookstool 71pts Suz
GEICO Endurocross returns to action next weekend.
GEICO Endurocross returns to action next weekend. Drew Ruiz

Australian Supercross Championship presented by Penrite Oils

Round 3 - Adelaide Showgrounds - Wayville, South Australia

SX1 Overall
1. Dan Reardon
2. Brett Metcalfe
3. Matt Moss
4. Kade Mosig
5. Adam Monea
6. Lawson Bopping
7. Daniel McCoy
8. Luke Styke
9. James Booth-Elliott
10. Danny Ham
SX2 Overall
1. Jimmy Decotis
2. Luke Clout
3. Jackson Richardson
4. Dylan Wills
5. Luke Arbon
6. Joel Wightman
7. Geran Stapleton
8. Wade Hunter
9. Lewis Woods
10. Jack Simpson
SX1 Series Standings
1. Dan Reardon 92pts
2. Matt Moss 85pts
3. Kade Mosig 82pts
4. Adam Monea 79pts
5. Lawson Bopping 73pts
6. Daniel McCoy 68pts
7. Luke Styke 68pts
8. Danny Ham 56pts
9. Gavin Faith 54pts
10. Kirk Gibbs 54pts
SX2 Series Standings
1. Jimmy Decotis 105pts
2. Luke Clout 92pts
3. Jackson Richardson 90pts
4. Luke Arbon 81pts
5. Wade Hunter 77pts
6. Geran Stapleton 76pts
7. Dylan Wills 72pts
8. Lewis Woods 69pts
9. Jesse Madden 60pts
10. Joel Wightman 57pts
Reardon won the SX1 main event at Adelaide ahead of Metcalfe and Moss.
Reardon won the SX1 main event at Adelaide ahead of Metcalfe and Moss. Australian Supercross

KNMV Dutch Supercross

Zuidbroek

SX1 Overall (Saturday)
1. Kyle Partridge
2. Nick Kouwenberg
3. Jason Clermont
4. Sullivan Jaulin
5. Nick Wey
6. Dominique Thury
7. Ricky Renner
8. Mathias Jorgensen
9. Filip Neugebauer
10. Karl Normand
SX2 Overall (Sunday)
1. Jace Owen
2. Filip Neugebauer
3. Jack Brunell
4. Nick Kouwenburg
5. Dominique Thury
6. Nick Wey
7. Jason Clermont
8. Devin Harriman
9. Aaron Lampi
10. Heath Harrison

Canada Arenacross Tour

 Lites Pro Series Standings
1. Jacob Hayes 135pts Kaw
2. Chris Blose  131pts Kaw
3. Cole Thompson 79pts KTM
4. Dylan Wright 73pts Yam
5. Jacob Williamson 61pts Kaw
6. Scott Champion 60pts Kaw
7. Dave Blanchet 56pts Kaw
8. Nathan Bles 52pts KTM
9. Westen Wrozyna 51pts Hon
10. Bobby Kiniry 47pts Yam
AX Pro Series Standings
1. Jacob Hayes 130pts Kaw
2. Cole Thompson 129pts KTM
3. Chris Blose 126pts Kaw
4. Jacob Williamson 68pts Kaw
5. Scott Champion 56pts Kaw
6. Westen Wrozyna 51pts Hon
7. Dylan Wright 48pts Yam
8. Bobby Kiniry 47pts Yam
9. Dave Blanchet 47pts Kaw
10. Nathan Bles 41pts KTM
Clash for Cash Series Standings
1. Jacob Hayes 141pts Kaw
2. Cole Thompson 139pts KTM
3. Chris Blose 120pts Kaw
4. Westen Wrozyna 58pts Hon
5. Dave Blanchet 53pts Kaw
6. Dylan Wright 53pts Yam
7. Jacob Williamson 50pts Kaw
8. Nathan Bles 50pts KTM
9. Scott Champion 33pts Kaw
10. Kyle Keast 30pts Hon
Hayes and crew return to action next week for the AX Tour finale.
Hayes and crew return to action next week for the AX Tour finale. Direct Motocross

Red Bull X-Fighters

Round 5 - Abu Dhabi, UAE

Round Overall
1. Clinton Moore AUS
2. Rob Adelberg AUS
3. Josh Sheehan AUS
Final Series Standings
1. Clinton Moore 380pts AUS
2. Thomas Pages 305pts FRA
3. Rob Adelberg 215pts AUS
4. Josh Sheehan 210pts AUS
5. Levi Sherwood 185pts NZL
6. David Rinaldo 145pts FRA
7. Dany Torres 135pts ESP
8. Remi Bizouard 135pts FRA
9. Taka Higashino 125pts JPN
10. Maikel Melero 105pts ESP
Josh Sheehan has won the Red Bull X-Fighters.
Josh Sheehan has won the Red Bull X-Fighters. Predrag Vuckovic/Red Bull Content Pool

2015 Champions

Ryan Dungey Monster Energy Supercross 450
Cooper Webb  Monster Energy Supercross - West Region 250
Marvin Musquin Monster Energy Supercross - East Region 250
Ryan Dungey Lucas Oil Pro Motocross Championship 450
Jeremy Martin Lucas Oil Pro Motocross Championship 250
Romain Febvre FIM World Motocross Championship MXGP
Tim Gajser FIM World Motocross Championship MX2
Kyle Regal Amsoil Arenacross Arenacross Class
Daniel Blair Amsoil Arenacross Lites West
Dave Ginolfi Amsoil Arenacross Lites East
Kirk Gibbs Australian Motocross MX1
Jay Wilson Australian Motocross MX2
Jeremy Van Horebeek Belgium Motocross MX1
Brent Van Doninck Belgium Motocross MX2
Matt Goerke Rockstar Canadian Motocross MX1
Kaven Benoit Rockstar Canadian Motocross MX2
Shaun Simpson Maxxis British Motocross MX1
Steven Lenoir​ Maxxis British Motocross MX2
Glenn Coldenhoff ADAC MX Masters (Germany)  MX Masters Class
Brian Hsu ADAC MX Masters (Germany) Younger Cup
Jesper Jonsson Swedish Motocross MX1
Chad Wienen Mountain Dew ATV Pro Motocross Championship Pro Class
Kylie Fasnacht Women's Motocross WMX Class
TBA GEICO EnduroCross Pro Class
Kailub Russell Grand National Cross Country Championship XC1
Jason Thomas Grand National Cross Country Championship​ XC2
Kacy Martinez​ Grand National Cross Country Championship​​ WXC
Walker Fowler​ Grand National Cross Country Championship​​​ XC1 ATV
Cole Richardson​ Grand National Cross Country Championship​​​​ XC2 ATV
Kailub Russell National Enduro Champion
William Saris Dutch Motocross Championship MX1
Damon Graulus Dutch Motocross Championship MX2
France Motocross of Nations
Italy European Motocross of Nations
Italy WMX European Motocross of Nations
Ivan Ramirez National Hare and Hound Championship
Yohei Kojima MJF All Japan National MX Championship IA1
Toshiki Tomita MJF All Japan National MX Championship IA2
Colton Moore Red Bull X-Fighters