Wake-Up Call

Wake-Up Call

September 28, 2015 7:00am

Monster Energy FIM Motocross of Nations

Ernee, France

Race 1: MXGP +MX2 Overall
1. Justin Barcia USA Yam
2. Evgeny Bobryshev RUS Hon
3. Max Nagl GER Hus
4. Marvin Musquin FRA KTM
5. Jeremy Martin USA Yam
6. Ben Townley NZL Hon
7. Gautier Paulin FRA Hon
8. Shaun Simpson GBR KTM
9. Valentin Guillod SUI Yam
10. Jeremy Seewer SUI Suz
11. Filip Bengtsson SWE Hon
12. Julien Lieber BEL Yam
13. Todd Waters AUS Hus
14. Michele Cervellin ITA Hon
15. Harri Kullas EST Hus
16. Priit Ratsep EST Hon
17. Rui Goncalves POR Hus
18. Pascal Rauchenecker AUT KTM
19. Nick Kouwenberg NED Hon
20. Davis Ivanovs LAT Kaw
Race 2: MX2 + Open Overall
1. Romain Febvre FRA Yam
2. Cooper Webb USA Yam
3. Marvin Musquin FRA KTM
4. Jeremy Van Horebeek BEL Yam
5. Jeremy Martin USA Yam
6. Dean Wilson GBR KTM
7. Glenn Coldenhoff NED Suz
8. Tanel Leok EST Kaw
9. Pascal Rauchenecker AUT KTM
10. Jeremy Seewer SUI Suz
11. Dennis Ullrich GER Suz
12. Harri Kullas EST Hus
13. Luke Clout AUS Yam
14. Gunter Schmidinger AUT Hon
15. Nick Kouwenberg NED Hon
16. Jorge Zaragoza ESP Hon
17. Thomas Kjer Olsen DEN KTM
18. Toshiki Tomita JPN Hon
19. Dean Ferris AUS Hus
20. Cody Cooper NZL Hon
Race 3: MXGP+ Open Overall
1. Romain Febvre FRA Yam
2. Ben Townley NZL Hon
3. Justin Barcia USA Yam
4. Evgeny Bobryshev RUS Hon
5. Gautier Paulin FRA Hon
6. Cooper Webb USA Yam
7. Jeremy Van Horebeek BEL Yam
8. Dean Wilson GBR KTM
9. Ken de Dycker BEL KTM
10. Glenn Coldenhoff NED Suz
11. Shaun Simpson GBR KTM
12. Todd Waters AUS Hus
13. Matiss Karro LAT Hon
14. Valentin Guillod SUI Yam
15. Tanel Leok EST Kaw
16. Jose Butron ESP KTM
17. Rui Goncalves POR Hus
18. Dennis Ullrich GER Suz
19. Priit Ratsep EST Hon
20. Dean Ferris AUS Hus
Nations Overall
1. France 14pts
2. USA 16pts
3. Belgium 56pts
4. Estonia 66pts
5. Switzerland 67pts
6. The Netherlands 72pts
7. Australia 77pts
8. New Zealand 92pts
9. Germany 97pts
10. Austria 103pts
11. Spain 106pts
12. Russia 107pts
13. Sweden 108pts
14. Italy 113pts
15. Denmark 118pts
16. Portugal 126pts
17. Ireland 142pts
18. Great Britain 33pts (2 Riders)
19. Latvia 97pts (2 Riders)​
20. Japan 113pts (2 Riders)​
MXGP Individual Overall
1. Justin Barcia 1-3 USA Yam
2. Evgeny Bobryshev 2-4 RUS Hon
3. Ben Townley 6-2 NZL Hon
4. Gautier Paulin 7-5 FRA Hon
5. Shaun Simpson 8-11 GBR KTM
6. Valentin Guillod 9-14 SUI Yam
7. Todd Waters 13-12 AUS Hus
8. Ken de Dycker 24-9 BEL KTM
9. Rui Goncalves 17-17 POR Hus
10. Priit Ratsep 16-19 EST Hon
11. Jose Butron 21-16 ESP KTM
12. Filip Bengtsson 11-27 SWE Hon
13. Max Nagl 3-38 GER Hus
14. Brian Bogers 22-21 NED KTM
15. Davis Ivanovs 20-26 LAT Kaw
16. Ivo Monticelli 27-22 ITA KTM
17. Nikolaj Larsen 28-23 DEN Hus
18. Martin Barr 23-39 IRL KTM
19. Lukas Neurauter 35-34 AUT KTM
MX2 Individual Overall
1. Marvin Musquin 4-3 FRA KTM
2. Jeremy Martin 5-5 USA Yam
3. Jeremy Seewer 10-10 SUI Suz
4. Pascal Rauchenecker 18-9 AUT KTM
5. Harri Kullas 15-12 EST Hus
6. Nick Kouwenberg 19-15 NED Hon
7. Michele Cervellin 14-27 ITA Hon
8. Toshiki Tomita 26-18 JPN Hon
9. Jorge Zaragoza 29-16 ESP Hon
10. Luke Clout 33-13 AUS Yam
11. Alvin Ostlund 25-23 SWE Yam
12. Julien Lieber 12-36 BEL Yam
13. Thomas Kjer Olsen 37-17 DEN KTM
14. Graeme Irwin 30-25 IRL Suz
15. Sandro Peixe 31-33 POR Hon
16. Henry Jacobi 36-29 GER KTM
17. Ivan Baranov 32-34 RUS KTM
18. Kayne Lamont 34-35 NZL Yam
Open Individual Overall
1. Romain Febvre 1-1 FRA Yam
2. Cooper Webb 2-6 USA Yam
3. Jeremy Van Horebeek 4-7 BEL Yam
4. Dean Wilson 6-8 GBR KTM
5. Glenn Coldenhoff 7-10 NED Suz
6. Tanel Leok 8-15 EST Kaw
7. Dennis Ullrich 11-18 GER Suz
8. Dean Ferris 19-20 AUS Hus
9. Gunter Schmidinger 14-28 AUT Hon
10. Samuele Bernardini 26-24 ITA TM
11. Stefan Kjer Olsen 21-29 DEN Kaw
12. Cody Cooper 20-30 NZL Hon
13. Matiss Karro 38-13 LAT Hon
14. Ander Valentin 28-25 ESP Yam
15. Jesper Jonsson 22-32 SWE Hus
16. Andy Baumgartner 24-36 SUI KTM
17. Hugo Basaula 30-31 POR Kaw
18. Stuart Edmonds 31-33 IRL Hon
19. Yohei Kojima 32-37 JPN Suz
20. Maxim Nazarov 37-35 RUS KTM
France won the Chamberlain Trophy for a second straight year.
France won the Chamberlain Trophy for a second straight year. Ray Archer
Justin Barcia won the MX1 overall for Team USA.
Justin Barcia won the MX1 overall for Team USA. Ray Archer

National Enduro Championship

Round 9 - LA Black Coal Enduro - Lynnville, IN

Pro Overall
1. Ryan Sipes Hus
2. Chris Bach Hon
3. Kailub Russell KTM
4. Grant Baylor Yam
5. Josh Strang Hus
6. Nick Fahringer Husa
7. Russell Bobbitt KTM
8. Cory Buttrick KTM
9. Steward Baylor KTM
10. Andrew Delong Hus

AMSOIL Grand National Cross Country Series presented by Maxxis

Overall National Championship Standings
1. Kailub Russell 283pts KTM
2. Grant Baylor 173pts Yam
3. Thad Duvall 170pts Hus
4. Chris Bach 159pts Hon
5. Josh Strang 148pts Hus
6. Ryan Sipes 143pts Hus
7. Jordan Ashburn 120pts Yam
8. Jason Thomas 117pts KTM
9. Ricky Russell 87pts Yam
10. Trevor Bollinger 82pts Hon
11. Craig Delong 80pts Hus
12. Andrew Delong 76pts Hus
13. Steward Baylor Jr. 69pts KTM
14. Nick Davis 67pts Hus
15. Layne Michael 49pts Hon
XC2 Pro Lites Series Standings
1. Jason Thomas 252pts KTM
2. Ricky Russell 176pts Yam
3. Craig Delong 170pts Hus
4. Trevor Bollinger 164pts Hon
5. Nick Davis 150pts Hus
6. Layne Michael 142pts Hon
7. Tegan Temple 122pts KTM
8. Cory Buttrick 122pts Beta
9. Austin Lee 105pts Yam
10. Callan May 94pts Yam
11. Jesse Groemm 90pts Beta
12. Michael Witkowski 81pts KTM
13. Phillippe Chaine 75pts KTM
14. Scott Grills 71pts Yam
15. Ryan Lojak 70pts Yam
WXC Series Standings
1. Kacy Martinez 180pts KTM
2. Becca Sheets 162pts Yam
3. Jessica Patterson 148pts Yam
4. Rachel Gutish 145pts KTM
5. Brooke Cosner 140pts Hus

ATV

XC1 Overall
1. Walker Fowler Yam
2. Chris Borich Yam
3. Jarrod McClure Hon
4. Brycen Neal Yam
5. Landon Wolfe Hon
6. Johnny Gallager Yam
7. Adam McGill Hon
8. Braden Henthorn Hon
9. Jay Shadron Yam
10. Joshua Merritt Yam
XC2 Overall
1. Cole Richardson Yam
2. Martin Christofferson Hon
3. Randy Hamilton Hon
4. Brad Aman Hon
5. Michael Lancaster Hon
6. Nick Wheeler Hon
7. James Green Hon
8. Robbie Pecorari Hon
9. Nathan Thomas Hon
10. Bryson Hoppes Yam
Overall National Championship Standings
1. Walker Fowler 235pts Yam
2. Adam McGill 226pts Hon
3. Jarrod McClure 188pts Hon
4. Chris Borich 165pts Yam
5. Brycen Neal 158pts Yam
6. Cole Richardson 138pts Yam
7. Chris Bithell 129pts Suz
8. Jay Shadron 110pts Yam
9. Brian Wolf 110pts Hon
10. Johnny Gallagher 110pts Yam
XC2 Series Standings
1. Cole Richardson 273pts Yam
2. Martin Christofferson 215pts Hon
3. Cody Collier 208pts Yam
4. Randy Hamilton 181pts Hon
5. Blake Tornes 123pts Yam
6. Michael Lancaster 111pts Hon
7. Thomas Koontz Jr. 106pts Yam
8. James Green 106pts Hon
9. Bryson Hoppes 106pts Yam
10. Brad Aman 88pts Hon
Russell claimed the GNCC title early and will resume racing next week.
Russell claimed the GNCC title early and will resume racing next week. Ken Hill

GEICO Endurocross

Round 5 - Sleep Train Arena - Sacramento, CA

Pro Overall
1. Cody Webb KTM
2. Taylor Robert KTM
3. Colton Haaker Hus
4. Cory Graffunder KTM
5. Mike Brown Hus
6. Kyle Redmond Beta
7. Nick Thompson KTM
8. Destry Abbott Kaw
9. Ty Tremaine KTM
10. Kevin Rookstool Suz
Cody Webb took home the Endurocross win in Sacramento. We'll have the updated standings when they become available.
Cody Webb took home the Endurocross win in Sacramento. We'll have the updated standings when they become available. Drew Ruiz

Monster Energy Canadian National AX Tour

Rounds 1-2 - Western Agriplex - London, Ontario

Round 1 - Friday

AX Pro
1. Bobby Kiniry Yam
2. Jacob Hayes Kaw
3. Chris Blose Kaw
4. Dylan Wright Yam
5. Dave Blanchet Kaw
6. Jacob Williamson Kaw
7. Nathan Bles KTM
8. Westen Wrozyna Hon
9. Justin Roney Hon
10. Jordan Fredrick Yam
11. Scott Champion Kaw
AX Pro Lites
1. Bobby Kiniry Yam
2. Chris Blose Kaw
3. Cole Thompson KTM
4. Jacob Hayes Kaw
5. Jacob Williamson Kaw
6. Nathan Bles KTM
7. Westen Wrozyna Hon
8. Dylan Wright Yam
9. Jordan Fredrick Yam
10. Scott Champion Kaw

Round 2 - Saturday

AX Pro
1. Cole Thompson KTM
2. Bobby Kiniry Yam
3. Chris Blose Kaw
4. Jacob Williamson Kaw
5. Dylan Wright Yam
6. Scott Champion Kaw
7. Dave Blanchet Kaw
8. Nathan Bles KTM
9. Jacob Hayes Kaw
10. Westen Wrozyna Hon
AX Lites Pro
1. Jacob Hayes Kaw
2. Bobby Kiniry Yam
3. Chris Blose Kaw
4. Scott Champion Kaw
5. Jacob Williamson Kaw
6. Dylan Wright Yam
7. Justin Roney Hon
8. Dave Blanchet Kaw
9. Westen Wrozyna Hon
10. Nathan Bles KTM

2015 Champions

Ryan Dungey Monster Energy Supercross 450
Cooper Webb  Monster Energy Supercross - West Region 250
Marvin Musquin Monster Energy Supercross - East Region 250
Ryan Dungey Lucas Oil Pro Motocross Championship 450
Jeremy Martin Lucas Oil Pro Motocross Championship 250
Romain Febvre FIM World Motocross Championship MXGP
Tim Gajser FIM World Motocross Championship MX2
Kyle Regal Amsoil Arenacross Arenacross Class
Daniel Blair Amsoil Arenacross Lites West
Dave Ginolfi Amsoil Arenacross Lites East
Kirk Gibbs Australian Motocross MX1
Jay Wilson Australian Motocross MX2
Jeremy Van Horebeek Belgium Motocross MX1
Brent Van Doninck Belgium Motocross MX2
Matt Goerke Rockstar Canadian Motocross MX1
Kaven Benoit Rockstar Canadian Motocross MX2
Shaun Simpson Maxxis British Motocross MX1
Glenn Coldenhoff ADAC MX Masters (Germany)  MX Masters Class
Brian Hsu ADAC MX Masters (Germany) Younger Cup
Jesper Jonsson Swedish Motocross MX1
Chad Wienen Mountain Dew ATV Pro Motocross Championship Pro Class
Kylie Fasnacht Women's Motocross WMX Class
TBA Geico Endurocross Pro Class
Kailub Russell Grand National Cross Country Championship XC1
Kailub Russell National Enduro Champion
France Motocross of Nations