Monster Energy Supercross
Georgia Dome - Atlanta, GA
450SX Overall | |
1. Ken Roczen KTM | |
2. Ryan Villopoto Kaw | |
3. Ryan Dungey KTM | |
4. Wil Hahn Hon | |
5. Justin Brayton Yam | |
6. Mike Alessi Suz | |
7. Broc Tickle Suz | |
8. Weston Peick Suz | |
9. Josh Grant Yam | |
10. Andrew Short KTM | |
11. James Stewart Suz | |
12. Matt Goerke KTM | |
13. Josh Hill Suz | |
14. Ivan Tedesco KTM | |
15. Chris Blose Hon | |
16. Nick Wey Kaw | |
17. Kyle Chisholm Yam | |
18. Jimmy Albertson Hon | |
19. Justin Sipes Kaw | |
20. Nick Schmidt Hon | |
21. Eli Tomac Hon | |
22. Phil Nicoletti Yam |
250SX East Region Overall | ||
1. Martin Davalos Kaw | ||
2. Adam Cianciarulo Kaw | ||
3. Justin Bogle Hon | ||
4. Blake Wharton Hon | ||
5. Blake Baggett Kaw | ||
6. Vince Friese Hon | ||
7. Jimmy Decotis Hon | ||
8. Cole Thompson KTM | ||
9. Matt Lemoine Kaw | ||
10. Mitchell Oldenburg Hon | ||
11. Jesse Wentland Hon | ||
12. Kyle Cunningham Hon | ||
13. AJ Catanzaro Hon | ||
14. Justin Starling Hon | ||
15. Gannon Audette Kaw | ||
16. Alex Martin Yam | ||
17. Gavin Faith Hon | ||
18. Jace Owen Hon | ||
19. Ryan Zimmer Hon | ||
20. Alex Rodriguez Yam | ||
21. Matt Bisceglia Hon | ||
22. Kyle Peters Hon |
450 SX Point Standings | ||
1. Ryan Villopoto 166pts Kaw | ||
2. Ken Roczen 157pts KTM | ||
3. James Stewart 140pts Suz | ||
4. Ryan Dungey 136pts KTM | ||
5. Justin Brayton 130pts Yam | ||
6. Chad Reed 111pts Kaw | ||
7. Justin Barcia 109pts Hon | ||
8. Andrew Short 94pts KTM | ||
9. Wil Hahn 83pts Hon | ||
10. Broc Tickle 83pts Suz | ||
11. Weston Peick 67pts Suz | ||
12. Ivan Tedesco 62pts KTM | ||
13. Jake Weimer 50pts Kaw | ||
14. Mike Alessi 49pts Suz | ||
15. Josh Grant 47pts Yam | ||
16. Josh Hill 46pts Suz | ||
17. Nick Wey 44pts Kaw | ||
18. Matt Goerke 41pts KTM | ||
19. Matt Moss 28pts Suz | ||
20. Vince Friese 28pts Hon |
250SX East Region Point Standings | |||
1. Adam Cianciarulo 47pts Kaw | |||
2. Martin Davalos 45pts Kaw | |||
3. Blake Baggett 38pts Hon | |||
4. Justin Bogle 36pts Hon | |||
5. Vince Friese 33pts Hon | |||
6. Blake Wharton 32pts Hon | |||
7. Cole Thompson 28pts KTM | |||
8. Kyle Cunningham 22pts Hon | |||
9. Mitchell Oldenburg 22pts Hon | |||
10. Jimmy Decotis 20pts Hon | |||
11. Alex Martin 17pts Yam | |||
12. Jesse Wentland 17pts Hon | |||
13. AJ Catanzaro 16pts Hon | |||
14. Matt Lemoine 13pts Kaw | |||
15. Kyle Peters 11pts Hon | |||
16. Gannon Audette 11pts Kaw | |||
17. Levi Kilbarger 9pts Hon | |||
18. Justin Starling 7pts Hon | |||
19. Gavin Faith 5pts Hon | |||
20. Jackson Richardson 4pts Hon |
250SX West Region Point Standings | ||
1. Jason Anderson | 131pts | KTM |
2. Cole Seely | 127pts | Hon |
3. Justin Hill | 107pts | Kaw |
4. Dean Wilson | 98pts | Kaw |
5. Cooper Webb | 92pts | Yam |
6. Malcolm Stewart | 89pts | Hon |
7. Jessy Nelson | 76pts | Hon |
8. Shane McElrath | 71pts | Hon |
9. Zach Osborne | 69pts | Hon |
10. Dean Ferris | 63pts | KTM |
11. Michael Leib | 51pts | Hon |
12. Dakota Tedder | 50pts | Kaw |
13. Jake Canada | 46pts | Hon |
14. Scott Champion | 46pts | Yam |
15. Valentin Teillet | 28pts | Kaw |
16. Cole Martinez | 24pts | Kaw |
17. Darryn Durham | 21pts | Kaw |
18. Topher Ingalls | 19pts | Hon |
19. Preston Mull | 17pts | Yam |
20. Chris Plouffe | 13pts | Hon |
Amsoil Arenacross
Livestock Events Center - Reno, NV
Friday
Arenacross Class Results – Overall (Main Event Finishes) | |||||
1. Jacob Hayes, Liberty, N.C., Honda (2-1) | |||||
2. Kyle Regal, Grand Prairie, Texas, Honda (3-3) | |||||
3. Tyler Bowers, Danville, Ky., Kawasaki (1-5) | |||||
4. Gared Steinke, Woodland, Calif., Kawasaki (5-4) | |||||
5. Kelly Smith, Ludington, Mich., KTM (4-7) | |||||
6. Zach Ames, Prospect, Ohio, Kawasaki (11-2) | |||||
7. Colt Nichols, S. Muskogee, Okla., Kawasaki (8-6) | |||||
8. Willy Browning, Pleasantville, Ohio, KTM (7-8) | |||||
9. Cory Green, Nowata, Okla., Suzuki (6-9) | |||||
10. Kyle White, Freeport, Ill., Honda (9-10) |
Western Regional Arenacross Lites Class Results | ||||
1. R.J. Hampshire, Hudson, Fla., Honda | ||||
2. Maxx Malatia, Itasca, Ill., Honda | ||||
3. Steven Mages, Sardinia, Ohio, Kawasaki | ||||
4. Kyle White, Freeport, Ill., Honda | ||||
5. Gray Davenport, Lehi, Utah, Kawasaki | ||||
6. Michael Horban, Grant Pass, Ore., KTM | ||||
7. Brandon Glenn, Mesquite, Texas, KTM | ||||
8. Axell Hodges, Encinitas, Calif., Honda | ||||
9. Josh Struebig, Crown Point, Ind., KTM | ||||
10. Austin Ullrich, Estacada, Ore., Honda |
Saturday
Arenacross Class Results – Overall (Main Event Finishes) | ||||
1. Tyler Bowers, Danville, Ky., Kawasaki (1-7) | ||||
2. Colt Nichols, S. Muskogee, Okla., Kawasaki (4-4) | ||||
3. Kyle Regal, Grand Prairie, Texas, Honda (3-8) | ||||
4. RJ Hampshire, Hudson, Fla., Honda (11-1) | ||||
5. Cory Green, Nowata, Okla., Suzuki (8-3) | ||||
6. Michael McDade, McDonald, Ohio, Kawasaki (12-2) | ||||
7. Zach Ames, Prospect, Ohio, Kawasaki (9-5) | ||||
8. Kelly Smith, Ludington, Mich., KTM (5-10) | ||||
9. Willy Browning, Pleasantville, Ohio, KTM (6-9) | ||||
10. Gared Steinke, Woodland, Calif., Kawasaki (10-6) |
Western Regional Arenacross Lites Class Results | |||
1. RJ Hampshire, Hudson, Fla., Honda | |||
2. Michael Horban, Grant Pass, Ore., KTM | |||
3. Maxx Malatia, Itasca, Ill., Honda | |||
4. Dave Ginolfi, Boston, N.J., KTM | |||
5. Kyle White, Freeport, Ill., Honda | |||
6. Gray Davenport, Lehi, Utah, Kawasaki | |||
7. Axell Hodges, Encinitas, Calif., Honda | |||
8. Robert Noftz, Red Bluff, Calif., Yamaha | |||
9. Brandon Glenn, Mesquite, Texas, KTM | |||
10. Dylan Rouse, Florence, Ky., Honda |
Arenacross Class Race to the Championship | ||||
1. Tyler Bowers, Danville, Ky., Kawasaki – 6 | ||||
2. Zach Ames, Prospect, Ohio, Kawasaki – 5 | ||||
3. Jacob Hayes, Greensboro, N.C., Kawasaki – 4 | ||||
4. Kyle Regal, Grand Prairie, Texas, Honda – 4 | ||||
5. Cory Green, Nowata, Okla., Suzuki – 3 | ||||
6. Willy Browning, Pleasantville, Ohio, KTM – 3 | ||||
7. Colt Nichols, S. Muskogee, Okla., Kawasaki – 2 | ||||
8. Michael McDade, McDonald, Ohio, Kawasaki – 2 | ||||
9. Travis Sewell, Westville, Ind., KTM – 1 | ||||
10. Gared Steinke, Woodland, Calif., KTM – 1 | ||||
Arenacross Class Points | ||||
11. Kelly Smith, Ludington, Mich., KTM – 207 | ||||
12. Steven Mages, Sardinia, Ohio, Kawasaki – 124 | ||||
13. Nathan Skaggs, Chillicothe, Ohio, Kawasaki – 116 | ||||
14. Jeff Gibson, Pataskala, Ohio, Honda – 90 | ||||
15. Robby Marshall, Stow, Mass., KTM – 85 | ||||
16. Dave Ginolfi, Boston, N.J., KTM – 83 | ||||
17. Aaron Plessinger, Hamilton, Ohio, Yamaha – 75 | ||||
18. Kyle White, Freeport, Ill., Honda – 67 | ||||
19. Keith Tucker, Fuquay Varina, N.C., Yamaha – 57 | ||||
20. Daniel Blair, Lodi, Calif., KTM – 45 |
Western Regional Arenacross Lites Class Points (After Race 5 of 10) | |||||
1. Kyle White, Freeport, Ill., Honda – 63 | |||||
2. Gray Davenport, Lehi, Utah, Kawasaki – 57 | |||||
3. Maxx Malatia, Itasca, Ill., Honda – 54 | |||||
4. Steven Mages, Sardinia, Ohio, Kawasaki – 53 | |||||
5. Daniel Blair, Lodi, Calif., KTM – 43 | |||||
6. Dave Ginolfi, Boston, N.J., KTM – 43 | |||||
7. Lane Staley, Chillicothe, Ohio, KTM – 26 | |||||
8. Brian Alquist, LaGrange, Calif., KTM – 21 | |||||
9. Josh Struebig, Crown Point, Ind., KTM – 17 | |||||
10. Ryan Breece, Athol, Idaho, Kawasaki – 16 |
Hawkstone International
MX2 Moto 1 | |
1. Jeffrey Herlings | |
2. Petar Petrov | |
3. Lars van Berkel | |
MX2 Moto 2 | |
1. Jeffrey Herlings | |
2. Mel Pocock | |
3. Martin Barr |
MX1 Moto 1 | |
1. Tommy Searle | |
2. Shaun Simpson | |
3. Matiss Karro | |
MX1 Moto 2 | |
1. Shaun Simpson | |
2. Matiss Karro | |
3. Dean Waters | |
Superfinal | |
1. Jeffrey Herlings | |
2. Matiss Karro | |
3. Lars Van Berkel |